Trwa ładowanie...
d35q8ct

Koronawirus. Ciężki przebieg COVID-19. Znamy dodatkowy czynnik

Według nowych badań, które ukazały się w magazynie "Science", za ciężki przebieg COVID-19 mogą być odpowiedzialne wrodzone defekty odpowiedzi immunologicznej – donosi portal Nauka w Polsce PAP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus SARS-CoV-2 atakujące ludzki układ oddechowy
Koronawirus SARS-CoV-2 atakujące ludzki układ oddechowy (Materiały prasowe)
d35q8ct

Jak tłumaczy portal, "choć większość zakażonych COVID-19 przechodzi chorobę bezobjawowo lub łagodnie, u części rozwija się pełne spektrum objawów w bardzo ciężkiej postaci. Wciąż jednak nie wiadomo, co determinuje ciężki przebieg choroby".

Jednak najnowsze badanie autorstwa konsorcjum The COVID Human Genetic Effort, które zrzesza m.in. polskie instytucje – Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, laboratorium Zakładu Biofizyki Molekularnej UAM oraz MNM Diagnostics – rozjaśnia nieco tę kwestię.

Czytaj też: Koronawirus. Krzyk zwiększa ryzyko przenoszenia wirusa? Tak twierdzą naukowcy

d35q8ct

13 genów

Jak wyjaśniła w komunikacie Dr Paula Bogosz z MNM Diagnostics, "niektóre warianty genów (takich jak TLR3, IRF7, IRF9) zaangażowanych w odpowiedź immunologiczną z wykorzystaniem interferonu typu I wpływają na ciężki przebieg grypowego zapalenia płuc. Ta informacja była podstawą przeprowadzonych badań".

Maseczki obowiązkowe wszędzie? Pinkas: ich brak to egoizm, wirus nie jest wymysłem

Nauka w Polsce PAP tłumaczy, że "naukowcy najpierw przeanalizowali wyniki wielu prac badawczych dotyczących molekularnych szczegółów przebiegu grypy i wytypowali 13 genów, o których wiadomo, że mają krytyczne znaczenie dla obrony organizmu przed wirusem grypy".

d35q8ct

Po dalszych analizach okazało się, że znacząca liczba osób, która ciężko przechodziła chorobę, posiadała warianty wszystkich wyżej wspomnianych 13 genów. 3,5 proc. osób z ciężkimi objawami posiadała przynajmniej jeden z tych genów.

Czytaj też: Koronawirus. 70 proc. maseczek z Chin nie spełnia norm bezpieczeństwa

Źródło: Nauka w Polsce PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35q8ct

Podziel się opinią

Share
d35q8ct
d35q8ct
Więcej tematów