Trwa ładowanie...
d1ad272

Koronawirus a sezon grypowy. Naukowcy mają w końcu dobre wieści

Zdaniem amerykańskich naukowców, najbliższy sezon grupowy może być wyjątkowo łagodny. Specjaliści są zdania, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do tego, że aktywność wirusa grypy jest w USA na "historycznie niskim poziomie". Podobnie ma być w Europie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bardzo niewiele zakażeń grypą w tym roku
Bardzo niewiele zakażeń grypą w tym roku (Pexels)
d1ad272

Raport amerykańskich naukowców z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom został opublikowany na łamach "Morbidity and Mortality Weekly Report". Wynika z niego, że obecnie odnotowuje się bardzo mały współczynnik zachorowań na grypę w USA, a w miejscach na świecie, gdzie właśnie kończy się zima, wirus niemal w ogóle nie występuje.

Zdaniem badaczy CDC nadchodzący sezon grypowy może być więc wyjątkowo łagodny, jednak mimo to zachęcają, by nie unikać szczepień. Eksperci nie chcą być nadmiernie optymistyczni, zwłaszcza że pandemia koronawirusa nie spowalnia. Jednak zauważają, że prawdopodobnie to właśnie COVID-19 spowodował mniejszą liczbę zachorowań na grypę.

Naukowcy uważają, że noszenie maseczek, zwiększony dystans społeczny, zamknięcie szkół oraz inne środki zapobiegające rozprzestrzeniania się pandemii, pozytywnie wpłynęły na obniżenie nowych zakażeń również wirusem grypy.

d1ad272

W raporcie wyszczególniono, że liczba testów na obecność wirusa grypy spadła w ciągu ostatniego roku z 50 tys. do 19 tys. Znacząco zmniejszył się również odsetek pozytywnych wyników tych testów: z 19 proc do 0,3 proc. Podobne spadki odnotowano też w innych krajach. Na półkuli południowej właśnie kończy się sezon grypowy, a w Australii, Chile i RPA na 83 000 testów jedynie 51 (czyli 0,06 proc.) dało wynik dodatni. W poprzednich latach przy ok. 178 tys. testów pozytywny wynik dawało 14 proc. z nich (ok. 24 tys.).

- Wydaje się, że strategie walki z COVID-19 znacząco obniżyły liczbę zachorowań na grypę w tych trzech wspomnianych krajach, stwierdzają autorzy raportu.

Koronawirus wpędził nas w gigantyczny kryzys. I może rozpędzić jeszcze inny – dużo większy

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter lub pobierając dedykowaną aplikację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ad272

Podziel się opinią

Share
d1ad272
d1ad272
Więcej tematów