Trwa ładowanie...
d1xpyze

Koronawirus. 10 razy wyższe ryzyko śmierci. Szczególna grupa ludzi

Osoby zespołem Downa są obarczone 10 razy większym ryzykiem śmierci na COVID-19. To wniosek z badania opublikowanego w czasopiśmie Annals of Internal Medicine. Wynika z niego też, że ta grupa ludzi ma czterokrotnie zwiększone ryzyko hospitalizacji związanych z koronawirusem – donosi CNN.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karetka pogotowia (zdjęcie ilustracyjne)
Karetka pogotowia (zdjęcie ilustracyjne) (PAP, Fot: PAP/Wojtek Jargiło, Wojtek Jargi³o)
d1xpyze

Analiza wykonana przez badaczy objęła ponad 8 mln dorosłych osób, które były częścią projektu oceny ryzyka związanego z koronawirusem, sponsorowanego przez rząd brytyjski. Spośród wszystkich tych ludzi znalazło się ponad 4 tys. osób z zespołem Downa. Spośród nich 68 zmarło, a u 40 proc. przyczyną zgonu był Covid-19.

Czytaj też: Koronawirus. WHO: Niektóre kraje są na niebezpiecznym kursie

Możliwy czynnik ryzyka

– Zespół Downa jest związany z dysfunkcją immunologiczną, wrodzoną niewydolnością serca i patologią płuc oraz, biorąc pod uwagę jego rozpowszechnienie, może być istotnym, choć niepotwierdzonym czynnikiem ryzyka ciężkiego przechodzenia COVID-19 – stwierdziło badanie.

Mimo to, jak donosi CNN, zespół Downa nie jest ujęty w żadnych wytycznych amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom ani ministerstwa zdrowia Wielkiej Brytanii jako stan, który narażałby ludzi na zwiększone ryzyko zachorowania na Covid-19.

d1xpyze

Według badaczy ludzie z zespołem Downa mogą mieć problemy z rozpoznaniem u siebie symptomów koronawirusa lub ich opisaniem. Z tych powodów mogą one nie budzić zaniepokojenia u innych i nie zwracać się szybko o pomoc medyczną.

Czytaj też: Koronawirus. Brytyjczycy specjalnie się zakażą w imię nauki

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xpyze

Podziel się opinią

Share
d1xpyze
d1xpyze
Więcej tematów