Koniec wysokich rachunków za telefon. Roaming przestanie istnieć

Koniec wysokich rachunków za telefon. Roaming przestanie istnieć03.04.2014 14:16
Koniec wysokich rachunków za telefon. Roaming przestanie istnieć
Źródło zdjęć: © Sebastien Bertrand / CC

Ostateczne zniesienie roamingu za rozmowy, sms-y i transfer danych w sprzedaży detalicznej do końca 2015 r. - to najważniejsza wiadomość dla konsumentów w Polsce i całej Europy, która płynie z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie przyjęli dziś swoje stanowisko do tzw. pakietu telekomunikacyjnego.

- Przy otwartych granicach w Unii Europejskiej, smsy z opłatami roamingowymi to właściwie jedyna rzecz, która przypomina nam, że jesteśmy już w innym państwie. Zniesienie roamingu i wzmocnienie praw konsumenta to propozycje, które chcemy poprzeć negocjując ten pakiet z państwami członkowskimi - powiedział Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, odpowiedzialny za negocjacje pakietu telekomunikacyjnego w Radzie Unii Europejskiej.

"Europosłowie wprowadzili poprawkę, która znosi opłaty roamingowe naliczane przy wykonywaniu połączeń telefonicznych, wysyłaniu wiadomości tekstowych oraz używaniu mobilnego internetu, za granicą, na terenie Unii Europejskiej, od 1. grudnia 2015 roku" - podano w czwartkowej informacji PE. Jeśli usługi te zostaną jednak wykorzystane w sposób "nieodpowiedni lub stanowiący nadużycie", europosłowie pozostawiają firmom telekomunikacyjnym możliwości naliczania dodatkowych opłat.
Parlament Europejski chce, by już od 1 lipca 201. r., maksymalna stawka roamingu za 1 minutę rozmowy wychodzącej wynosiła 97 groszy, za rozmowę przychodzącą - 26 groszy, a za transfer 1MB danych - 1,02 zł. Proponuje również ustanowienie zasady "fair use", czyli możliwości ustanawiania przez dostawców usług pakietów wykorzystywania minut/transmisji danych, do wysokości których opłaty roamingowe nie będą pobierane. Po wykorzystaniu limitu pobierane opłaty nie będą mogły być wyższe niż określone przez przepisy już obowiązujące.

- Warto zauważyć, że pewne - ważne z punktu widzenia konsumenta - propozycje pakietu telekomunikacyjnego funkcjonują już w Polsce. Już dziś mamy dostęp do informacji o wykorzystaniu przez nas usług np. transmisji danych i możliwość ustalenia limitów naszej konsumpcji w sieciach mobilnych. Dostawcy mobilnego Internetu już dziś oferują nam pakiety transmisji danych, po przekroczeniu których otrzymamy od dostawcy stosowną informację - podkreślił minister Rafał Trzaskowski.

Pozostaje wciąż kwestia tzw. neutralności sieci, czyli zasady, która mówi o zarządzaniu ruchem w sieci, która nie: dyskryminuje, ogranicza lub ingeruje w ten ruch niezależnie od nadawcy, odbiorcy, rodzaju, treści, sprzętu, aplikacji czy usługi.

Jednoczesne usankcjonowanie w pakiecie telekomunikacyjnym tzw. usług specjalistycznych, pod którymi kryją się usługi o wysokiej jakości (jak np. wideokonferencje czy IPTV) wzbudza wątpliwości, czy takie usługi nie doprowadzą do dyskryminacji innych treści w internecie o ograniczonej przepustowości.

- Co do neutralności sieci oraz efektu, jaki będą miały na nią usługi specjalistyczne pozostaje wciąż wiele wątpliwości. Debata w Parlamencie Europejskim uświadomiła nam, że kwestia ta wymaga dodatkowych konsultacji społecznych, które jako ministerstwo administracji i cyfryzacji zamierzamy przeprowadzić - zaznaczył minister Trzaskowski.

Aby nowe przepisy weszły w życie, musi dojść do porozumienia między Parlamentem Europejskim a reprezentującą państwa członkowskie Radą Unii Europejskiej. Stanowisko tej ostatniej, pozwalające na rozpoczęcie negocjacji, zostanie przyjęte prawdopodobnie do końca 201. r. Polska należy do zwolenników szybkiego przyjęcia pakietu telekomunikacyjnego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)