Trwa ładowanie...

Koniec tradycyjnych żarówek? Czas na LED COB

Technologiczny rozwój obejmuje praktycznie wszystkie urządzenia wykorzystywane przez człowieka. Nie inaczej jest w branży oświetleniowej i urządzeń działających w technologii LED. Oparte na tej technologii urządzenia stosunkowo od niedawna wykorzystują najnowsze źródło światła, czyli LED Chip on Board (COB).
Share
Koniec tradycyjnych żarówek? Czas na LED COB
Źródło: Materiały prasowe
dooqqxy

Dioda LED to źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Jej działanie opiera się na zjawisku rekombinacji nośników ładunku. Takie zjawisko zachodzi w momencie, gdy elektrony przechodzą z wyższego poziomu energetycznego na niższy poziom, i zachowują swój „pęd”. Podczas „przejścia”. energia elektronu zamieniona zostaje na kwant promieniowania elektromagnetycznego. Powstaje wtedy energia emitowana w postaci fotonów, dzięki czemu powstaje światło.

Diody LED mają proste konstrukcje. Oprócz lamp diodowych, służących do oświetlania, wykorzystywane są np. jako kontrolki w samochodowych tablicach rozdzielczych (zastępują miniaturowe żarówki).

 (fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Z uwagi na cokoły (np. E14. czy przyłącza igiełkowe diody LED można umieścić w oprawie żarówek 230 V. Dzięki przetwornicy impulsowej wytwarzane jest w nich niskie napięcie, które zasila diody.

dooqqxy

W żarówkach opartych na technologii LED wykorzystywane są okrągłe diody klasyczne i montowane powierzchniowo: o szerszym kącie świecenia i zdecydowanie większej wydajności świetlnej. Zaliczamy do nich LED SMD i LED COB.

W związku z dynamicznym rozwojem technologii LED diody konkurują coraz śmielej z klasycznym oświetleniem. Ze względu na masową produkcję i dużą konkurencję na rynku obniżono ich ceny, dlatego stały się powszechniej dostępne dla „zwykłego”. użytkownika. Klienci doceniają je przede wszystkim za dłuższą żywotność i niższe ceny zużycia energii elektrycznej. Doceniają także brak zawartości rtęci w żarówkach opartych na technologii LED oraz o wiele niższą emisję ciepła. Producenci przewidują, że wkrótce możliwe będzie wytwarzanie diod LED o strumieniu światła 1400 lm i niskim poborze mocy 7 W (w tradycyjnej żarówce 100 W strumień światła wynosi 1360 lm).

 (fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Najważniejsze cechy oświetlenia LED:
- dłuższa trwałość od oświetlenia opartego na tradycyjnych żarówkach
- szerszy zakres napięć roboczych
- dłuższa sprawność/żywotność
- wiele mniejsze nagrzewanie
- brak zależności temperatury barwowej światła
- możliwość uzyskania dowolnego koloru bez użycia filtrów barwnych
- niskie koszty eksploatacyjne
- wyższa cena niż standardowa żarówka
- Wśród wielu rodzajów diod LED Chip on Board czyli LED COB (dioda wielozłączowa) klasyfikuje się jako najnowocześniejsza, najbardziej efektywna i najszybciej rozwijająca się technologia. Dlaczego nazwa Chip On Board? Ponieważ chipy umieszczone są bezpośrednio na podłożu płytki drukowanej, które są już w zasadzie gotowe do użycia np. w oprawie oświetlenia –. informuje Michał Filipowski, specjalista z firmy Pro Lighting.

dooqqxy

Strumień światła LED COB jest niezwykle płynny i komfortowy, nie występuje w nim charakterystyczny dla źródeł światła LED opartych na układzie prostowniczym efekt pulsacji.

- Co niezwykle istotne w LED COB nie występuje efekt wielopunktowej emisji światła. Emitowane światło nie zawiera promieniowań UV i IR. Oszczędność energii dzięki tej technice oświetlenia można mierzyć dziewięciokrotnie. Praktycznie wyeliminowano z niej możliwość awarii, dzięki czemu zwiększono bezpieczeństwo pożarowe –. dodaje Filipowski z Pro Lighting.

 (fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Technologia COB umożliwia wykonanie niezwykle płaskich modułów o szerokim koncie świecenia. Elementy mają ok. 2 mm, ich gęstość na cm2 to nawet do 7. diod, czyli na niewielkiej powierzchni modułu można uzyskać strumień światła o bardzo dużej gęstości (dla porównania dioda z wyprowadzeniami zawiera 4 diody na cm2 jednego modułu). Dzięki bliskości pojedynczych diod nie są one widoczne jako pojedyncze diody, ale jako jednolity, bardzo mocny strumień światła.

Ogólna specyfikacja LED COB:
- napięcie zasilania od ~6V do ~38V
- pobór mocy: 4 W- 120 W
- strumień świetlny: od 35. LM do 10 tyś. LM

Główne zalety LED COB:
- światło bez efektu pulsacji
- brak efektu wielopunktowej emisji światła
- znikoma awaryjność
- odporność na wahania napięcia i prąd udarowy
- bardzo niski pobór mocy

Sprawdź ceny żarówek LED COB dostępnych na polskim rynku!

dooqqxy

Podziel się opinią

Share
dooqqxy
dooqqxy
Więcej tematów