Koniec problemów z utrzymaniem diety? Nowy wynalazek pozwala kontrolować apetyt

Koniec problemów z utrzymaniem diety? Nowy wynalazek pozwala kontrolować apetyt

Koniec problemów z utrzymaniem diety? Nowy wynalazek pozwala kontrolować apetyt
Źródło zdjęć: © Africa Studio - Fotolia.pl
16.01.2015 12:45, aktualizacja: 16.01.2015 14:22

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) zaaprobowała do użytku w leczeniu urządzenie, które może doprowadzić do rewolucji w walce z chorobliwą otyłością. Maestro, czyli niewielki implant umieszczany tuż przy ścianie żołądka, pozwala pacjentowi samodzielnie kontrolować uczucie sytości. Jest tylko jeden, niewielki problem – lekarze nie są pewni, jak on właściwie działa.

Teoria działania Maestro jest prosta – urządzenie umieszcza się pod skórą brzucha, w miejscu, w którym kończy się przełyk. Zaprojektowane jest ono tak, by działać na żołądkową część nerwu błędnego. Przesyłane przez nią do mózgu informacje decydują o tym, kiedy odczuwamy głód albo sytość. Maestro wykorzystuje opatentowaną przez jego producenta technologię VBLOCK, by sterować tymi sygnałami i pomagać pacjentowi w nieprzekraczaniu ustalonego poziomu kalorii.

- Blokując sygnały przesyłane w nerwach łączących żołądek z mózgiem, VBLOCK zmniejsza odczuwany głód i pomaga szybciej uzyskać uczucie sytości, co może pomóc zmagającym się z otyłością w ograniczeniu liczby spożywanych kalorii i uzyskaniu bezpiecznej, zdrowej i trwałej redukcji wagi – wyjaśnia Dr. Scott Shukora, główny konsultant medyczny EnteroMedics. FDA potwierdza, że naukowe podstawy działania urządzenia są solidne. Stwierdza, że możliwość blokowania sygnałów przesyłanych przez nerwy za pomocą ich elektrycznej stymulacji jest znanym faktem, ale podkreśla przy tym, że _ dokładny mechanizm, dzięki któremu następuje obniżenie wagi u pacjentów korzystających z tego urządzenia jest nieznany _.

Specjaliści z FDA nie mają wątpliwości, że urządzenie działa, chociaż – jak sami stwierdzają, nie są do końca pewni _ jak _. W testach, w których porównywano efekty diety pacjentów używających urządzenie i jego atrapę, ci pierwsi uzyskali wyniki średnio o 8,5 proc. lepsze. Mimo że Agencja początkowo zapowiadała, że wymagać będzie przynajmniej 10-procentowej różnicy, wyraziła zgodę na dalsze rozwijanie tego projektu.

Przed EnteroMedics jest jeszcze jednak dużo pracy. Aprobata FDA została wydana warunkowo - urządzenie będzie musiało przejść dodatkowe, pięcioletnie testy na przynajmniej setce pacjentów zanim wejdzie do użytku. Mają one dać dodatkowe informacje na temat bezpieczeństwa, efektywności czy efektów ubocznych stosowania Maestro jako pomocy w diecie.

Jeżeli nawet temu urządzeniu i podobnym rozwiązaniom (analogiczny projekt rozwijany jest w Europie) uda się ostatecznie zyskać ogólną akceptację lekarzy, początkowo stosowane będą w leczeniu najbardziej problematycznych przypadków otyłości. W akceptacji FDA pojawia się zastrzeżenie, że Maestro stosowane ma być w leczeniu pacjentów powyżej 18 roku życia, którym nie udało się zmniejszyć wagi mimo stosowania diety, których wskaźnik masy ciała zawiera się w przedziale 35 do 45 i którzy chorują do tego na przynajmniej jedno połączone z otyłością schorzenie (np. cukrzycę typu 2).

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)