Militaria
07-03-2012 (10:25)

Koń pociągowy Zimnej Wojny

Co powstanie jeśli połączy się niezawodność Kałasznikowa, zdolności pokonywania przeszkód amfibii i gąsienice czołgu? Transporter gąsienicowy, którego nie da się zatrzymać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koń pociągowy Zimnej Wojny
(Gizmodo.pl)
WP
(fot. Gizmodo.pl)
Podziel się

Wojskowy transporter gąsienicowy Vityaz (Витязь) jest pojazdem poruszającym się na dwóch zestawach gąsienic, zdolnym do przenoszenia ponad 3. ton ładunku w praktycznie każdym terenie i przy każdych warunkach pogodowych. Vityaz ma ponad 10 metrów długości, prawie 3 metry wysokości i waży (w zależności od wersji) 10 lub 30 ton. Pojazd jest hermetyczny, więc żadna pogoda czy ilość wody nie jest straszna załodze.

WP
  1. cylindrowy silnik o mocy 710 koni mechanicznych jest w stanie spalać praktycznie każde paliwo płynne. Napędza on cztery gąsienice, choć pojazd jest tak skonstruowany, że pojedzie dalej nawet jeśli połowa z nich zostanie zerwana. Vityaz może przenosić do 30 ton ładunku, przekraczać dziury o szerokości do 4 metrów i działać na wysokości nawet 13 000 stóp. Jego waga rozłożona jest na cztery gąsienice, jego nacisk na podłoże wynosi 0,22 kg/cm2 (mniej niż człowiek), więc Vityaz z reguły nie powoduje detonacji min przeciwpiechotnych.

ZSRR rozpoczęło prace projektowe nad Vityazem we wczesnych latach 60., kiedy istniejące transportery nie były w stanie przetransportować więcej niż 5 ton ładunku. Do roku 198. transportery Vityaz operowały już w najbardziej skrajnych warunkach klimatycznych jakie mogło zaoferować ZSRR - od syberyjskiej tundry, po pustynie Kazachstanu. Były używane jako pojazdy ratunkowe oraz pojazdy inżynieryjne. Ostatnio wykorzystywane są podczas misji arktycznych do transportu sprzętu badawczego podczas najgorszych mrozów.

WP

Dołącz do nas na Facebooku

-/jg/gb

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP