Komu wolno sprawdzać nasze połączenia komórkowe?

Komu wolno sprawdzać nasze połączenia komórkowe?

Komu wolno sprawdzać nasze połączenia komórkowe?
Źródło zdjęć: © coolestgadgets.com
25.06.2014 08:19, aktualizacja: 25.06.2014 08:54

Prezes UKE Magdalena Gaj zajęła stanowisko w sprawie udostępniania danych osobowych objętych tajemnicą telekomunikacyjną w sprawach cywilnych. Prezes UKE podkreśla prawo obywateli do prywatności i brak podstaw prawnych do żądania przez sądy cywilne i komorników danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną.

Prezes UKE zajął stanowisko w wyniku zapytań operatorów telekomunikacyjnych, do których trafiają pytania o dane telekomunikacyjne użytkowników (tzw. dane retencyjne, czyli zapisy komunikacji) ze strony różnego rodzaju podmiotów - zwłaszcza organów ścigania, służb specjalnych i sądów.

Cały obszar zbierania danych o obywatelach RP oraz działań operacyjnych z tym związanych, reguluje kilkanaście aktów prawnych, m.in. ustawy kompetencyjne służb specjalnych, Ustawa o prokuraturze i ustawa Kodeks Postępowania Karnego. Wątpliwości budziła natomiast możliwość udostępniania przez operatorów takich danych na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego (art. 248 par. 1 oraz art. 761 par. 1), o co wnosiły m.in. sądy cywilne czy komornicy.

_ Jest dla mnie oczywiste, że ochrona tajemnicy telekomunikacyjnej stanowi jedno z praw i wolności człowieka gwarantowanych w Konstytucji RP, dlatego ograniczenie jej obowiązywania może odbywać się tylko na podstawie precyzyjnych zapisów prawa i za zezwoleniem właściwych czynników _ - podkreśla Magdalena Gaj, prezes UKE.

Także eksperci prawni, na których dorobku opiera się prezes UKE, podkreślają, iż poza przypadkami wymienionymi w ustawach, możliwość żądania od operatorów danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną, zwłaszcza tzw. danych retencyjnych nie dotyczy sądów innych niż karne. Konieczność stosowania przepisów retencyjnych wyłącznie do najcięższych przestępstw podkreśla także Komisja Europejska w raporcie z 18 kwietnia 2011 roku.

Reasumując, prezes UKE stanął na stanowisku, iż przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie są wystarczającą podstawą do ingerowania w prawa i wolności obywatelskie i dane takie nie powinny być przez operatorów na ich podstawie udostępniane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)