ycipk-1c70qa
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Komputer i telewizor obniżają koncentrację u dzieci

Długie godziny spędzone przed ekranem komputera lub telewizora mogą powodować problemy z koncentracją podczas lekcji - ostrzegają psychologowie, których badania zostały opublikowane w piśmie "Pediatrics"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komputer i telewizor obniżają koncentrację u dzieci
(Jupiterimages)
ycipk-1c70qa

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Iowa State University wzięło udział ponad 1,3 tys. dzieci w wieku szkolnym, które przez rok udostępniały dane na temat ilości czasu spędzanego przed komputerem i telewizorem. Informacje te zestawiono z wynikami przeprowadzonej wśród nauczycieli ankiety, która dotyczyła zachowania uczniów podczas lekcji (m.in. poziomu koncentracji na wykonywanym zadaniu czy tego, w jakim stopniu dzieci przeszkadzały innym).

(fot. Jupiterimages)
Podziel się

Uczniowie, którzy grali na komputerze lub oglądali telewizję przez więcej niż dwie godziny dziennie, czyli limit zalecany przez Amerykańską Akademię Pediatryczną, byli o 6. proc. bardziej narażeni na nasilenie problemów z koncentracją. W niektórych przypadkach deficyt uwagi był zbliżony do tego, który obserwowany jest u dzieci cierpiących na ADHD.

ycipk-1c70qa

Prowadzący badania Douglas Gentile zwraca uwagę, że problemy z koncentracją będą różniły się w przypadku poszczególnych dzieci, gdyż wpływ może mieć również wiele innych czynników. Nie zmienia to jednak faktu, - zaznacza psycholog - że większe przywiązanie dziecka do ekranu oznacza większe ryzyko wystąpienia innych problemów, takich jak otyłość czy skłonność do zachowań agresywnych.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1c70qa

ycipk-1c70qa
ycipk-1c70qa