Komputer i telewizor obniżają koncentrację u dzieci

Komputer i telewizor obniżają koncentrację u dzieci
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

06.07.2010 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Długie godziny spędzone przed ekranem komputera lub telewizora mogą powodować problemy z koncentracją podczas lekcji - ostrzegają psychologowie, których badania zostały opublikowane w piśmie "Pediatrics"

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Iowa State University wzięło udział ponad 1,3 tys. dzieci w wieku szkolnym, które przez rok udostępniały dane na temat ilości czasu spędzanego przed komputerem i telewizorem. Informacje te zestawiono z wynikami przeprowadzonej wśród nauczycieli ankiety, która dotyczyła zachowania uczniów podczas lekcji (m.in. poziomu koncentracji na wykonywanym zadaniu czy tego, w jakim stopniu dzieci przeszkadzały innym).

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Uczniowie, którzy grali na komputerze lub oglądali telewizję przez więcej niż dwie godziny dziennie, czyli limit zalecany przez Amerykańską Akademię Pediatryczną, byli o 6. proc. bardziej narażeni na nasilenie problemów z koncentracją. W niektórych przypadkach deficyt uwagi był zbliżony do tego, który obserwowany jest u dzieci cierpiących na ADHD.

Prowadzący badania Douglas Gentile zwraca uwagę, że problemy z koncentracją będą różniły się w przypadku poszczególnych dzieci, gdyż wpływ może mieć również wiele innych czynników. Nie zmienia to jednak faktu, - zaznacza psycholog - że większe przywiązanie dziecka do ekranu oznacza większe ryzyko wystąpienia innych problemów, takich jak otyłość czy skłonność do zachowań agresywnych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także