Trwa ładowanie...
d7d33ac

Komputer dorównał człowiekowi w rozpoznawaniu mowy

Najnowszy system rozpoznawania mowy, opracowany przez Microsoft, jest już tak dokładny jak człowiek. W ostatnim teście okazało się, że program popełnia tak samo mało błędów co żywa osoba.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy system Microsoftu zadebiutował naraz w 190 państwach, w 111 językach, jako bezpłatne uaktualnienie dla urządzeń funkcjonujących na systemach Windows 7 oraz Windows 8.1, a także nowych komputerach osobistych oraz tabletach. Premiera Windowsa 10 była przełomowym momentem dla Microsoftu i ostatnią szansa na naprawienie jego wizerunku wśród użytkowników. - Uruchomienie Windows 10 wyznacza nową erę dla komputerów osobistych. To krok milowy dla naszej firmy i szczerze mówiąc także branży - mówił dla BBC Satya Nadella, prezes Microsoftu. 

Czy premierę można uznać za sukces? Z jednej strony Microsoft chwali się dużą liczbą użytkowników, z drugiej – oni sami mają mieszane uczucia. Wiele wątpliwości wzbudza przede wszystkim sposób, w jaki system podchodzi do prywatności. Wysyłanie bez wiedzy użytkowników danych na temat odwiedzanych przez nich stron czy korzystanie z ich łącza internetowego do przesyłania innym aktualizacji – to tylko nieliczne z zarzutów pod jego kierunkiem.
Nowy system Microsoftu zadebiutował naraz w 190 państwach, w 111 językach, jako bezpłatne uaktualnienie dla urządzeń funkcjonujących na systemach Windows 7 oraz Windows 8.1, a także nowych komputerach osobistych oraz tabletach. Premiera Windowsa 10 była przełomowym momentem dla Microsoftu i ostatnią szansa na naprawienie jego wizerunku wśród użytkowników. - Uruchomienie Windows 10 wyznacza nową erę dla komputerów osobistych. To krok milowy dla naszej firmy i szczerze mówiąc także branży - mówił dla BBC Satya Nadella, prezes Microsoftu. Czy premierę można uznać za sukces? Z jednej strony Microsoft chwali się dużą liczbą użytkowników, z drugiej – oni sami mają mieszane uczucia. Wiele wątpliwości wzbudza przede wszystkim sposób, w jaki system podchodzi do prywatności. Wysyłanie bez wiedzy użytkowników danych na temat odwiedzanych przez nich stron czy korzystanie z ich łącza internetowego do przesyłania innym aktualizacji – to tylko nieliczne z zarzutów pod jego kierunkiem. (Microsoft)
d7d33ac

*Najnowszy system rozpoznawania mowy opracowany przez Microsoft jest już tak dokładny jak człowiek. W ostatnim teście okazało się, że program popełnia tak mało błędów jak żywa osoba. *

Test przeprowadzili naukowcy Microsoftu, którzy zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji. Okazało się, że system potrafi rozpoznać mowę z dokładnością do 9. procent. To znaczy, że komputer rozpoznał większość słów w rozmowie i źle zapisał tylko 6 procent z nich. Taki sam wynik uzyskał człowiek, który słuchał tej samej rozmowy.
Naukowcy przyznają, że ten przełom przyczyni się do usprawnienia działania wielu aplikacji. Na odkryciu skorzysta m.in. konsola do gier Xbox, którą można sterować za pomocą głosu, a także osobista asystentka –. Cortana. Naukowcom udało się osiągnąć taki wynik dzięki wykorzystaniu sieci neuronowych i ogromnych ilości danych, które były przez nie analizowane.
Pomimo tak dobrego wyniku naukowcy przyznają, że przed nimi jest jeszcze dużo pracy. System na razie nie radzi sobie dobrze z rozpoznawaniem mowy, gdy wokół panuje hałas. Komputer nie potrafi też przypisać konkretnych wypowiedzi do właściwych osób, jeśli jest ich więcej niż jedna. Szef zespołu naukowców Harry Shum powiedział, że ich celem jest sprawienie, aby komputery nie tylko rozpoznawały ludzką mowę ale też rozumiały sens wypowiadanych słów.
bb

d7d33ac

Podziel się opinią

Share
d7d33ac
d7d33ac
Więcej tematów