Komputer dla ucznia - szybko i oszczędnie

Komputer dla ucznia - szybko i oszczędnie

Komputer dla ucznia - szybko i oszczędnie
Źródło zdjęć: © PC World
25.05.2010 11:30, aktualizacja: 25.05.2010 13:28

Komputer przeznaczony do zadań edukacyjnych nie musi być wyposażony w najnowsze, najszybsze i najdroższe komponenty. Do nauki wystarczy przeciętny i całkiem niedrogi zestaw.

Uczniowi potrzebny jest w miarę szybki ale uniwersalny komputer, który niewielkim kosztem obsłuży nowoczesne oprogramowanie. Podstawą takiego zestawu może być dwurdzeniowy, 64 bitowy procesor o częstotliwości 2,5GHz. Dobry stosunek wydajności do ceny oferują modele Intel Core 2 Duo.

W tandemie z procesorem powinna pracować w miarę szybka karta graficzna. Najlepiej zgodna z DirectX 10. Dzięki temu będzie można korzystać z akceleracji w programach narzędziowych.

Obraz
© Radeon HD 575. to rozwiązanie perspektywiczne. Układ obsługuje DirectX 11 (fot. PC World)

Z tańszych modeli sprawdzi się GeForce 8800 GT lub Radeon z serii 4000. Z droższych warto wybrać kartę ATI Radeon 5750 lub lepszą. To pozwoli uzyskać zgodność z DirectX11 a pecet będzie przygotowany do obsługi najnowszych aplikacji. Pamięć operacyjna nie jest droga, a ma bardzo duży wpływ na wydajność. Dlatego warto zainstalować jej jak najwięcej. Absolutne minimum to 2GB, a zalecane 4GB.

Obraz
© Seria Green WD Caviar charakteryzuje się zwiększoną oszczędnością (fot. Western Digital)

Twardy dysk w zestawie powinien pracować z prędkością 7200RPM i oferować co najmniej 16MB pamięci podręcznej.

Obecnie najlepszy stosunek pojemności do ceny oferują modele od 320GB do 500GB. Wśród cichych i oszczędnych modeli warto wyróżnić serię WD Green.

Osoby poszukujące większej wydajności mogą wybrać WD Caviar z serii Black.

Obraz
© Ceny monitorów nie są duże. Warto zainteresować się modelami o lepszych parametrach (fot. PC World)

Wygodny monitor powinien mieć przekątną około 2. cali. Dzięki temu będzie można wygodnie pracować jednocześnie z kilkoma aplikacjami. Przy jego wyborze trzeba zadbać przede wszystkim o komfort pracy.
Tylko droższe modele nie męczą wzroku nawet po kilku godzinach użytkowania. Polecane są modele ViewSonic oraz NEC.

Obraz
© Komputerowy zestaw dla ucznia (fot. PC World)

Wybierz dobre oprogramowanie

Uczniowi potrzebny jest pakiet biurowy. Najlepszy stosunek jakości do ceny oferuje MS Office 2007 Home Student, którego licencja pozwala użytkować zestaw aplikacji na trzech stanowiskach.

Obraz
© FastStone Image Viewer to darmowa przeglądarka zdjęć, która bardzo dobrze współpracuje z Windows 7 (fot. PC World)

Można też skorzystać z darmowego OpenOffice. Poza nim komputer musi wykorzystywać najpopularniejsze funkcje internetowe. Dlatego warto zainstalować przeglądarkę Firefox wraz z klientem poczty Thunderbird, których funkcjonalność można łatwo rozbudować za pomocą ciekawych wtyczek.

Przydadzą się z pewnością komunikatory Skype oraz Aqq, którymi warto zastąpić sprawiające często problemy Gadu-gadu. W roli przeglądarki PDFów sprawdzi się PDF-XChange Viewer. Nie można też zapomnieć o narzędziu do archiwizowania danych na przykład WinRARe i menadżerze plików jak Total Commander.

Obraz
© Za pomocą EAC można wygodnie tworzyć pliki mp3. Zostaną one automatycznie otagowane dzięki usłudze freedb (fot. PC World)

Potrzebne są też aplikacje narzędziowe. Edytor grafiki Paint Shop Pro oferuje w cenie bardzo duże możliwości i jest prosty w obsłudze. Zamiast wbudowanej w system przeglądarki zdjęć można zainstalować FastStone Image Viewer. Komputer musi dobrze radzić sobie z odtwarzaniem, kompresowaniem i edytowaniem materiału dźwiękowego i filmów. Do podstawowych zadań w zupełności wystarczy foobar2000, którym bardzo łatwo można nie tylko odtwarzać, lecz także transkodować pliki między najróżniejszymi formatami. Gdy okaże się niewystarczający można zainstalować Exact Audio Copy.

Do odtwarzania wideo trzeba wybrać odtwarzacz przystosowany do obsługi filmów w wysokiej rozdzielczości. W tej roli znakomicie sprawdzi się Media Player Classic Home Cinema lub Splash Lite.

Obraz
© Przygotowanie filmu na YouTube to tylko kilka kliknięć (fot. PC World)

Filmy z telefonu komórkowego można natomiast bardzo szybko transkodować za pomocą Badaboom. Program pozwala łatwo przystosować nagranie do formatu zgodnego z YouTube czy stacjonarnym lub przenośnym odtwarzaczem.

Obraz
© Oprogramowanie dla ucznia (fot. PC World)
Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)