Kolekcjonowanie winyli — jak zacząć z niewielkim budżetem?

Strona głównaKolekcjonowanie winyli — jak zacząć z niewielkim budżetem?
30.09.2021 11:45
Kolekcjonowanie winyli — jak zacząć z niewielkim budżetem?
Kolekcjonowanie winyli — jak zacząć z niewielkim budżetem?
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Urzekły cię analogowe brzmienia i marzysz o stworzeniu własnej kolekcji? Przed Tobą długa i niezwykła droga, w trakcie której dowiesz się wiele o jakości dźwięku, rytuale odsłuchiwania i historii muzyki. Jeśli Twój budżet nie powala i zastanawiasz się, na czym możesz oszczędzić, a na czym nie warto, poznaj kilka praktycznych wskazówek.

Czy winyle muszą być drogie?

Niejeden aspirujący kolekcjoner chciałby zacząć zbieranie winyli od nabycia prawdziwego rarytasu. Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na zakup białych kruków i nie masz jeszcze wprawy w wycenianiu analogów "z epoki", postaw na strefę tanich płyt w sprawdzonych, sklepach muzycznych. Znajdziesz w niej zarówno interesujące single, jak i perełki w formacie LP. W poszukiwaniu pierwszych egzemplarzy do nowo tworzonej kolekcji warto sprawdzić tanie winyle na Winylownia.pl.

Płyta winylowa z drugiej ręki — ile powinna kosztować? 

O płytach winylowych mówi się, że są tyle warte, ile ktoś jest gotów za nie zapłacić. Z tym przekonaniem częściowo możemy się zgodzić. Jednak nie ma co ukrywać, wśród sprzedawców winyli nie brakuje chytrych handlarzy, liczących na naiwność początkującego kolekcjonera. Z czego wynika taka sytuacja na rynku płyt gramofonowych? Spieszymy z odpowiedzią.

Wycena winyli to temat rzeka, dlatego skupmy się na ogółach. Wyjątkowość płyty wynika z jej unikatowego brzmienia. Jakość dźwięku zależy w dużej mierze od jej wykonania i stanu. Nie bez znaczenia jest zatem rok wydania, to, czy ukazała się w masowej dystrybucji i jak dobrze się zachowała. Jak to zbadać? Oględziny wzrokowe nie wystarczą. Niezwykle ważny jest odsłuch.

Może się zdarzyć, że egzemplarz z lat 60., pomimo podniszczonego wyglądu, będzie brzmiał lepiej, niż wytwór współczesny. To czy w swojej kolekcji chcesz postawić wyłącznie na winyle z zachowaną jakością dźwięku to Twoja indywidualna decyzja. Pamiętaj jednak, że takie płyty zawsze będą warte dużo więcej, niż te, które najlepsze lata mają już za sobą.

Kolekcjonowanie winyli — jak zacząć z niewielkim budżetem?
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Kolekcjonowanie winyli — jak zacząć z niewielkim budżetem?

Praktyczne wskazówki dla początkujących

Nie będziemy Cię zanudzać radami na temat niepalcowania płyt i traktowania ich jak święty Graal. O wrażliwości winyli usłyszysz nie raz na swojej kolekcjonerskiej drodze. Teraz poznaj kilka wskazówek na temat tego, na czym możesz oszczędzić, a na czym absolutnie nie warto przy ich kolekcjonowaniu.

Poznaj swój gramofon

W przypadku doboru odpowiedniego sprzętu, niestety nie ma skrótów. Jeśli chcesz w pełni cieszyć się magią dźwięku płyt winylowych, zdecyduj się na zakup prawdziwego gramofonu. Z pomocą przyjdą sklepy z antykami oraz sprawdzone sklepy muzyczne. Odpuść sobie tanie odtwarzacze dostępne w niewyspecjalizowanych sklepach RTV. Modele w nich oferowane potrafią być wyjątkowo niedelikatne i mogą niszczyć powierzchnie płyt. Porządny gramofon to zakup na lata. Poznaj jego możliwości. Zbadaj ustawienia nacisku igieł, kalibracji i inne właściwości, a będzie służył Twojej kolekcji, nie narażając winyli na uszczerbki.

Jak przechowywać winyle?

Nie przechowuj płyt analogowych w stosach. Winyle będą się rysowały i traciły na jakości. Nie możesz sobie pozwolić na specjalną półkę do ich ustawiania? Zdecyduj się na specjalny segregator lub organizer. Zabezpieczy je od uszkodzeń, a cena takiego zakupu wyniesie około 100 - 200 zł. To dużo przystępniejsza opcja niż zamówienie specjalistycznego mebla.

Jak czyścić winyle?

Kurz to wielki wróg igieł i płyt gramofonowych. Czy można oszczędzić na środkach do konserwacji winyli? Podpowiadamy: nie warto. Szczoteczka z antystatycznym włosiem lub specjalna chusteczka i płyn to wydatek około 30 - 40 zł. Co więcej, preparaty te wystarczają na długo. Oczywiście, na forach entuzjastów analogów znajdziesz liczne informacje na temat czyszczenia winyli w domu, ale od większości z nich włos jeży się na głowie. Naszym zdaniem, lepiej odpuścić sobie zakup jednej płyty na rzecz pielęgnacji reszty kolekcji.

Zapewne nie musimy Cię przekonywać, że analogowe brzmienie ma swój niepowtarzalny urok. Zbieranie płyt winylowych to dosyć kosztowne hobby. Jednak dzięki istnieniu stref tanich winyli możesz sobie pozwolić na utworzenie własnej kolekcji za stosunkowo nieduże pieniądze. Sprawdź oferty zaufanych sklepów i zanurz się w świecie retro dźwięków.

Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie