Kolejny krok do Javy EE 6

02.08.2007 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grupa działająca w organizacji Java Community Process, zajmującej się ustalaniem standardów dla języka Java, zaaprobowała nową wersję specyfikacji Java Persistence 2.0, mającej się znaleźć w kolejnej wersji biznesowej Javy - JavaEE 6.

Grupa zajmująca się rozwojem specyfikacji JPA 2.0 ( Java Persistence API ) zaaprobowała w głosowaniu - http://jcp.org/en/jsr/results?id=4329 nową jej wersję. Jedynie Apache Software Foundation głosowała na "nie", jednak, jak można przeczytać w komentarzu, nie było to związane z obiekcjami technicznymi - powodem były raczej kwestie biznesowe. Chodzi mianowicie o to, że według fundacji firma Sun, która przewodniczy grupie, łamie zasady JSPA ( Java Specification Participation Agreement ), o czym można przeczytać w otwartym liście - http://www.apache.org/jcp/sunopenletter.html do Suna.

Java Persistence API zapewnia łatwy dostęp - poprzez mapowanie obiektowo-relacyjne - do danych składowanych w relacyjnych bazach zarówno dla aplikacji biznesowych Java EE, jak i desktopowych Java SE. Nowa wersja ma zapewnić rozszerzenie możliwości dedykowanego języka zapytań, wprowadzić zapytania bazujące na kryteriach oraz ma ustandaryzować funkcje, które są obecnie opcjonalne. Ma zapewnić także zgodność z innymi specyfikacjami przygotowywanymi do kolejnej, szóstej już wersji Java Enterprise Edition.

Więcej informacji na temat Java Persistence 2.0 znaleźć można na oficjalnej witrynie Java Community Process, pod numerem JSR ( Java Specyfication Request ) 317 - http://jcp.org/en/jsr/detail?id=317.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)