Klikasz „Przypomnij później”? Ryzykujesz!

Klikasz „Przypomnij później”? Ryzykujesz!

13.12.2010 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ślepe klikanie „dalej” czy „później” może obrócić się przeciwko nam. O tym, że regularne aktualizacje to podstawa, przypominamy wraz z firmą ESET.

W pośpiechu wiele rzeczy robimy automatycznie i bez zastanowienia. Należytej uwagi nie poświęcamy też ochronie naszego komputera i zapisanych na nim danych. Ilu z nas bez zastanowienia klika „Anuluj”. albo „Przypomnij później”, kiedy pojawia się alert o konieczności aktualizacji oprogramowania? Zbyt wielu – takie wnioski można wyciągnąć z ostatnich raportów firmy ESET na temat zagrożeń najczęściej atakujących Internautów na świecie.

Od kilku miesięcy w czołówce najgroźniejszych programów plasuje się robak internetowy Win32/Conficker wykorzystujący lukę w usłudze RPC systemów operacyjnych Windows. Luka ta została już dawno załatana przez Microsoft, ale nadal są użytkownicy, którzy nie ściągnęli odpowiedniej łatki. Wielu z nich nie zrobiło tego, gdyż posiadają nielegalne kopie systemu operacyjnego. Część jednak po prostu zaniedbała właściwe zabezpieczenie swojego komputera. Według raportu przygotowanego przez laboratoria antywirusowe ESET, w listopadzie ataki Confickera stanowiły 4,92. wszystkich wykrytych ataków na komputery użytkowników na całym świecie.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Do tej same grupy co Conficker należy też inne zagrożenie, którego zwiększoną aktywność odnotowano w listopadzie (0,99. ataków w ubiegłym miesiącu). Mowa o JS/Exploit.CVE-2010-0806.A, który wykorzystuje lukę w niektórych wersjach przeglądarki Internet Explorer oraz programów Outlook i Outlook Express. Exploit CVE-2010-0806 stanowi zwykle część innego złośliwego oprogramowania i działa jak downloader, ściągając na zainfekowany komputer kolejne zagrożenia. Exploit wykrada głównie dane użytkowników posiadających konta w popularnych grach sieciowych.

Jak się ustrzec przed wspomnianymi zagrożeniami? Specjaliści ESET przypominają, aby regularnie aktualizować zainstalowane oprogramowanie. Nie można również zapomnieć o instalacji programu antywirusowego, który ochroni komputer w czasie, gdy producent oprogramowania będzie pracował nad odpowiednią aktualizacją.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także