Trwa ładowanie...
d2jhx8c

Kleszcze są coraz większym zagrożeniem. Nowy gatunek trafił do Polski

Nowe kleszcze pojawiły się na terenie naszego kraju. Na razie nowy gatunek nie ma jeszcze polskiej nazwy, ale stanowi duże zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych, w tym bydła, psów i kóz. Przenosi groźne wirusy, które mogą doprowadzić do śmierci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy gatunek kleszczy trafił do Polski
Nowy gatunek kleszczy trafił do Polski (Fotolia)
d2jhx8c

W związku z ociepleniem klimatu coraz to nowe gatunki owadów trafiają do Polski. Tym razem pojawiły się kleszcze, które przenoszą m.in. wirusa kleszczowego zapalenia mózgu czy kleszczowy tyfus syberyjski.

Nowy gatunek kleszczy w Polsce

Nowe kleszcze występujące w Polsce noszą nazwę Haemaphysalis concinna i zostały wykryte przez naukowców z Unwiersytetu Warszawskiego. Po raz pierwszy kleszcze pojawiły się w okolicach wielkopolskiego Wolsztyna w 2018 roku, ale prawie rok trwały nad nimi badania. Dostrzeżone zostały również w innych rejonach Polski.

d2jhx8c

Zobacz także: Kleszcze unikają ich jak ognia. Naturalny sposób na odstraszenie

Prawdopodobnie zostały przyniesione do Polski przez myszy przemieszczające się z Niemiec. Jednak do niedawna gatunek kleszczy występował jedynie w Azji oraz na południu Europy – w Chorwacji, Grecji i Hiszpanii. Rozprzestrzenianie się kleszczy w nowych regionach jest najprawdopodobniej efektem globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych.

Zobacz także: Mity na temat kleszczy

d2jhx8c

Kleszcze – przenoszone choroby i zagrożenia

Nowy gatunek kleszczy może stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. Do najczęściej rozpowszechnianych przez Haemaphysalis concinna chorób należą:

  • odkleszczowe zapalenie mózgu,
  • tularemia,
  • kleszczowy tyfus syberyjski.

Zobacz także: Które kleszcze są najgroźniejsze i gdzie można je spotkać? Jak się chronić

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2jhx8c

d2jhx8c
d2jhx8c