Kilkanaście lat była niewidoma. Dzięki bionicznemu oku i okularom "widzi" znowu!

Kilkanaście lat była niewidoma. Dzięki bionicznemu oku i okularom "widzi" znowu!03.08.2015 12:03
Kilkanaście lat była niewidoma. Dzięki bionicznemu oku i okularom "widzi" znowu!
Źródło zdjęć: © WSVN-TV 7NEWS

To kolejny dowód na to, że postęp technologiczny ma ogromny wpływ na medycynę, a przez to - na zdrowie, a nawet życie ludzi. 58-letnia Carmen Torres jest pierwszą osobą na Florydzie, która otrzymała bioniczne oko. Urządzenie pozwala już kobiecie widzieć światło i niektóre kształty - pierwszy raz od 13 lat! Po odpowiedniej rehabilitacji Amerykanka będzie mogła oglądać świat jeszcze dokładniej.

Jak podaje sciencealert.com, kobieta od 1. roku życia cierpi na chorobę zwaną retinitis pigmentosa (RR, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki)
. Choroba stopniowo wyniszcza wrażliwe na światło komórki w siatkówce, przez co poważnie pogarsza wzrok. W wieku 45 lat Carmen oślepła.

Dziewięć miesięcy temu kobieta poddała się operacji, podczas której wszczepiono jej tzw. Argus II Retinal Prosthesis System. Jest to bioniczne oko, które nagrywa wszystko to, co Torres ogląda na malutkiej kamerze wbudowanej w parę okularów słonecznych. Obraz jest transmitowany przez Wi-Fi to małego ubieralnego (ang. wearable) komputera, który konwertuje go w elektroniczne impulsy wysyłane do elektrody w jej oku. Te bezboleśnie pobudzają nerwy i pozwalają mózgowi "widzieć" wzory i światło.

288759274463901843
Źródło zdjęć: © (fot. Second Sight)

W poniższym wideo możecie zobaczyć, w jaki sposób Carmen rejestruje obraz. Nie jest on taki sam jak to, co każdy zdrowy człowiek widzi.

- To jak nauka nowego języka - mówi Torres.

Kobieta w tej chwili uczy się jak interpretować przetworzony obraz, już potrafi rozpoznawać kształty budynków czy ludzi i - co ciekawe - jest w stanie dostrzec gwiazdy na nocnym niebie!

- To bardzo emocjonujące. Ale jestem silna, nie płakałam. Byłam szczęśliwa i śmiałam się jak szalona - powiedziała Carmen podczas konferencji.

Na uwagę zasługuje fakt, że Carmen Torres nie jest jedyną na świecie osobą, która posiada wszczepione takie bioniczne oko. Oprócz niej wzrok "odzyskuje" jeszcze około stu innych osób. W tej chwili cały system wciąż jest w trakcie badań. Te pokazują jak skutecznie można wykorzystać technologię w walce z postępującą z wiekiem pigmentozą. W ciągu trzech lat 8. procent uczestników tych badań jest w stanie "widzieć" na nowo.

Naukowcy chcą wykorzystać bioniczne oko w o wiele szerszym polu tak, aby pomóc ludziom z innymi chorobami wzroku.

SŁK - Wirtualna Polska / sciencealert.com

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)