Trwa ładowanie...
ycipk-2mgr57
CHIP

KGHM zbuduje pierwszą na świecie w pełni zrobotyzowaną kopalnię!

Pamiętacie te czarne scenariusze pod tytułem "roboty odbiorą nam pracę!"? Taki scenariusz już wkrótce może spełnić się dla górników. KGHM Polska Miedź pracuje nad stworzeniem pierwszej na Świecie kopalni neuronowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
KGHM zbuduje pierwszą na świecie w pełni zrobotyzowaną kopalnię!
(chip.pl)
ycipk-2mgr57

-Chodzi o maksymalne wyeliminowanie możliwości wypadku. Życie ludzkie jest najcenniejsze - powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM.

W kopalni neuronowej pod ziemią pracować będą tylko roboty. Roboty, które nie wezmą urlopu, nie pracują w systemie zmianowym, nie przeszkadzają im nieludzkie warunki, a jeśli nawet dojdzie do zawalenia tunelu, to nikt po nich nie zapłacze. Być może z wyjątkiem działu księgowego. Większość z nich sterowana będzie automatycznie w oparciu o sieci neuronowe. Do niektórych problematycznych zadań oczywiście nadal potrzebni będą ludzie.

Jednym z największych problemów jeśli chodzi o automatyzację pracy kopalni są czynności takie jak wiercenie, zabezpieczanie stropu, czy obsługa materiałów wybuchowych - tu prawdopodobnie maszynami sterować będą ludzie, siedzący na powierzchni, w klimatyzowanym pomieszczeniu. No i rzecz jasna od czasu do czasu grupa techników będzie musiała pofatygować się osobiście pod ziemię.

ycipk-2mgr57

Niektóre rozwiązania, z których KGHM Polska Miedź chce skorzystać w swojej neuronowej kopalni już istnieją i są wykorzystywane przez kopalnie w Polsce. W kopalni Polkowice Sieroszewice urobek odstawiany jest automatycznie na miejsce odbioru - automatyczna sieć transportowa składa się tam z 80 przenośników taśmowych, których łączna długość to aż 66 kilometrów. Z kolei w kopalni Głogów Głęboki po raz pierwszy na świecie na szeroką skalę zastosowano metodę prześwietlania sejsmicznego, która służy do rozpoznawania struktury górotworu, dzięki czemu praca tam stała się odrobinę bezpieczniejsza.

Na opracowanie nowych rozwiązań technicznych, KGHM przeznaczył 100 milionów złotych. Kolejne 100 milionów przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Automatyczna kopalnia ma być zlokalizowana w naszym kraju i eksploatować miedź. Polacy mają szansę na zrewolucjonizowanie górnictwa i uczynienie go o wiele bezpieczniejszym i tańszym. Miejmy nadzieję, że opracowane przez KGHM technologie staną się naszym towarem eksportowym.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: 7 nowych funkcji, których możemy oczekiwać od Samsunga Galaxy S6

ycipk-2mgr57

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2mgr57

ycipk-2mgr57
ycipk-2mgr57