Zortrax Inventure - kolejna polska drukarka, która może podbić rynek

Zortrax Inventure - kolejna polska drukarka, która może podbić rynek

Zortrax Inventure - kolejna polska drukarka, która może podbić rynek
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
27.05.2015 13:45, aktualizacja: 27.05.2015 14:17

Oto kolejny dowód na to, że nasz kraj ma czym pochwalić się na arenie międzynarodowej. Polska firma z Olsztyna, Zortrax, stworzyła najlepszą drukarkę 3D na świecie. Teraz stawiają kolejny ważny krok i ściągają na siebie oczy branży swoim kolejnym produktem. Co ciekawe, wszystko zaczęło się od zdobycia funduszy na realizację projektu w serwisie crowdfoundingowym Kickstarter za pomocą finansowania społecznego. Czym tym razem zaskoczy nas Zortrax?

Jest o czym mówić, ponieważ dzieło olsztyńskiej firmy dwukrotnie zostało nagrodzone przez największą społeczność druku 3. na świecie (3D Hubs) jako najlepsza drukarka plug&play w grudniu 2014 r. oraz w kwietniu 2015 r. jako najlepsza drukarka desktopowa.

Druk 3D to – jak mawiają niektórzy – przyszłość w niemal każdym tego słowa znaczeniu. Już w tej chwili tę technologię wykorzystuje się w motoryzacji, fizyce, ale też przede wszystkim w medycynie (niedawno opisywany przez nas przykład z weterynarii: **Ranny żółw wróci do morza dzięki drukowi 3D. Ta przełomowa technologia cały czas się rozwija i pozwala na coraz więcej. Ostatnio sporo do powiedzenia w tej kwestii ma polska firma, która zdobyła międzynarodowe uznanie swoim poprzednim produktem.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Jak wiadomo, nowsze przeważnie oznacza lepsze. Nowe dzieło firmy to szereg nowości względem poprzedniego modelu M200.

26 maja w Warszawie odbyła się prezentacja kolejnej polskiej drukarki 3D z Olsztyna – Zortrax Inventure. Ta niewielka, ale precyzyjna maszyna jest odpowiedzią na potrzebę szybkiego prototypowania czy produkcji niewielkiej liczby jakichś przedmiotów. Inżynierowie, projektanci lub architekci to tylko część stale poszerzającej się listy odbiorców, ponieważ firma dostaje też coraz więcej zapytań o drukarki np. od placówek edukacyjnych.

Bardzo ciekawą rzeczą jest wykorzystywanie przez drukarkę rozpuszczalnego materiału podporowego, dzięki któremu drukowane modele nie wymagają ręcznej obróbki. Termoplastyczny polimer, którego używa się do konstruowania podpór (podtrzymują one elementy znajdujące się "w powietrzu") to autorskie dzieło pracowników Zortraxa we współpracy ze specjalistami z USA. Firma jest już w trakcie składania wniosku patentowego. Materiał usuwany jest w specjalnym roztworze, w którym wszelkie podpory niepotrzebne w finalnym modelu zostają rozpuszczone w ciągu 2 do 4 godzin. Pozwala to na druk bardziej skomplikowanych obiektów np. takich, które zawierają ruchome elementy, wymagające podpór wewnątrz swojej struktury lub o skomplikowanej geometrii.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Na potrzeby urządzenia opracowano nowy rodzaj materiału do druku –. Z-Ultrat Plus. Jest to odporne na uszkodzenia tworzywo termoplastyczne sprawdzające się zarówno w prototypowaniu przemysłowym jak i przy drukowaniu końcowych obiektów. Modele z tego materiału nadają się do przeprowadzania testów przedprodukcyjnych, ponieważ ich jakość zbliżona jest do produktów wytworzonych w technologii form wtryskowych.

Inventure to urządzenie, którego zadaniem jest ułatwienie dostępu do technologii druku 3D kolejnym profesjonalistom. Jeśli wierzyć Rafałowi Tomasiakowi, CEO Zortraxa i współprojektantowi urządzenia, nowa drukarka wyróżniać się będzie znakomitym stosunkiem ceny do oferowanej jakości.

Wygląd Inventure jest naprawdę wyjątkowy. Z pewnością pasowałaby do przestrzeni biurowych, np. pracowni architektonicznych. Drukarka ma kompaktowe rozmiary, zamykaną komorę wydruku oraz intrygującą, futurystyczną stylistykę.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Za wysoką jakość wydruku odpowiada zastosowanie rozwiązań do tej pory spotykanych jedynie w większych drukarkach 3. najwyższej klasy. Zortrax Inventure wyróżnia - oprócz nowego filamentu i materiału wykorzystywanego do podpór - zamknięta obudowa z filtrem HEPA, która zapewnia bezpieczeństwo pracy. Podgrzewana komora zapobiega deformacjom drukowanego modelu dzięki stałej temperaturze podczas druku. Aby zapewnić szybką, ale precyzyjną pracę, skonstruowano podwójną głowicę, zapewniającą jednoczesny druk z materiału podstawowego i podporowego.

Materiał do druku umieszczony w kartridżu zapewnia łatwiejsze usuwanie i wymienianie go w drukarce, a możliwość kontroli procesu wydruku możliwa jest dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi z systemem powiadomień.

Obszar roboczy o wymiarach 130x130x13. mm pozwala na wydrukowanie większości typowych modeli 3D bez konieczności dzielenia ich na części.

Urządzenie wyposażone jest we wszystkie elementy pozwalające zacząć pracę po wyjęciu urządzenia z pudełka i podłączeniu do prądu. W zestawie startowym znajdują się przydatne narzędzia, wanienka do rozpuszczania materiału podporowego oraz kartridż z filamentem Z-Ultrat Plus i materiałem podporowym. Całość dopełnia oprogramowanie Z-Suite, które jest za darmo dostępne na stronie internetowej Zortrax. Program ten pozwala przygotowywać modele 3. do druku (np. przez określenie ich wielkości czy położenia na platformie drukarki) i wraz z drukarką oraz materiałami do druku stanowi zamknięty ekosystem, pozwalający na osiąganie najwyższej jakości wydruków o wysokiej precyzji.

Zortrax Inventure będzie dostępna w sprzedaży w Polsce i w ponad 50 krajach (w tym w USA, Niemczech, Indiach i wielu innych) na przełomie III i IV kwartału tego roku. Dokładna cena urządzenia nie jest jeszcze znana, będzie ona jednak bardzo konkurencyjna.

Wideo: Zortrax Inventure:

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)