Karta X-Fi w laptopie, kinowy dźwięk dla każdego

Karta X‑Fi w laptopie, kinowy dźwięk dla każdego

Karta X-Fi w laptopie, kinowy dźwięk dla każdego
Źródło zdjęć: © Creative
04.09.2007 10:41, aktualizacja: 04.09.2007 11:32

Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio Notebook to karta dźwiękowa
przeznaczona dla notebooków wyposażonych w złącze ExpressCard54.
Wykorzystano w niej technologie Xtreme-Fidelity

Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio Notebook to karta dźwiękowa przeznaczona dla notebooków wyposażonych w złącze ExpressCard54. Wykorzystano w niej technologie Xtreme-Fidelity. X-Fi Crystalizer przywraca szczegółowość brzmienia utraconą podczas kompresji plików do formatu MP3 i DivX, a X-Fi CMSS-3D przekształca stereofoniczną muzykę i filmowe ścieżki dźwiękowe w niezwykły dźwięk przestrzenny w słuchawkach i głośnikach stereofonicznych 2.0 i 2.1.

Dzięki niej Twój notebook wyposażony w program PowerDVD będzie także źródłem wielokanałowego dźwięku Dolby Digital lub DTS, a gry zaoferują dźwięk przestrzenny EAX w najnowszych grach z dźwiękiem w OpenAL.

Karta posiada tylko dwa gniazda minijack i jedno rozszerzeń. Nie dajcie się jednak zwieść, jest to rozwiązanie nazwane flexijack. Pierwszy minijack jest jednocześnie wyjściem liniowym, słuchawkowym i cyfrowym (optycznym), drugi wejściem liniowym, mikrofonowym i cyfrowym, również optycznym. Gniazdo rozszerzeń pozwala na podłączenie Speaker Docking Module, dzięki niemu możliwe jest dodanie wyjść audio 5.1 lub 7.1

Przyznaję, że bałem się troszkę czytając wcześniejsze narzekania użytkowników na technologię X-fi. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Zainstalowałem sterowniki, uruchomiłem komputer ponownie, bez problemu wsunąłem kartę do gniazda i zabrzmiał znany z Windows dźwięk informujący o wykryciu nowego sprzętu. I od tej pory nie miałem z nią żadnych kłopotów, żadnych zawiasów, efektu „cięcia dźwięku”, przerywania czy zwolnień. Brzmi tak, że nikt nie pożałuje wydanych pieniędzy (karta kosztuje około 300zł). Zdecydowanie lepiej od większości „pokładowych” układów audio w laptopach.

Xtreme Audio Notebook obsługuje DTS® Dolby Digital®-EX dla najwyższej jakości muzyki i dźwięku w filmach, a „giercmanom” niezapomniane dookólne wrażenia zapewni obsługa EAX 4.0. Ta malutka karta potrafi obsłużyć do 8 głośników na raz. Sprawdzałem ją zarówno na zestawie 5.1 jaki i 7.1 i nie napotkałem żadnych problemów, od dźwięku stereo do DTS 96/24. Posiadacze systemu Windows Vista uzyskają tylko 48/24, jednak to chyba kwestia dopracowania sterowników.

Niestety nie mogliśmy przetestować czy i jak współpracuje z laptopami Apple. Nawet największy, 17” model MacBooka Pro nie posiada gniazda ExpressCard 54, a jedynie mniejszą wersję - ExpressCard 34. Karta po prostu fizycznie nie zmieści się w ten slot.

X-fi Xtreme Audio Notebook została wymyślona dla mobilnego „słuchacza, gracza i oglądacza”, mniej dla kogoś zajmującego się muzyką. Jednak jako wejście audio też sprawuje się bardzo sprawnie. Karta nagrywa dźwięk z dokładnie taką samą jakością jak go odtwarza - 24 bity, 96 kHz. Jednak producent nie dołączył do zestawu szybkiego sterownika ASIO, wnioskuję więc, że ludzie bawiący się dźwiękiem nie byli głównym „targetem” firmy. Pamiętajcie jednak, że Xtreme Audio Notebook kosztuje tylko około 300zł. Do tego, jeżeli naprawdę chcecie, dacie sobie radę z tą przeszkodą bez problemu. Po zainstalowaniu sterownika o nazwie ASIO4ALL v2, który bez problemu „zobaczył” urządzenie i poinformował mnie, że obsłuży je w pełni (osiem wyjść i dwa wejścia w najwyższej jakości próbkowania, jaką oferuje karta) . I tak się stało, próbowałem z nim programów do edycji wielośladowej dźwięku i syntezatorów programowych, wszystko działa bez zarzutu.

Za to na płycie ze sterownikami dołączono kilka bardzo przydatnych programów (Creative MediaSource Go!, MediaSource 5 Player, MediaSource 5 Organizer i Soundfont Bank Manager). Programy te pozwolą bez problemu zarządzać całą naszą dźwiękową kolekcją. Od prostego odtwarzania, przez tworzenie playlist do ripowania i wypalania płyt. Z kolei SoundFont Bank Manager pozwoli twoim plikom midi brzmieć lepiej. Oczywiście nie musicie używać tych progamów, jeżeli nie chcecie, karta działa z dowolnym oprogramowaniem.

Jeśli masz laptopa z gniazdem ExpressCard/54, lubisz grać, słuchać i oglądać filmy z dźwiękiem naprawdę wysokiej klasy? Za około 300zł możesz zmienić swój komputer w prawdziwe centrum cyfrowej rozrywki, dorównujące lub przewyższające to co oferują typowe komputery stacjonarne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)