Kanada. Policja prognozuje, gdzie zostaną popełnione przestępstwa. Sporo kontrowersji

Kanada. Policja prognozuje, gdzie zostaną popełnione przestępstwa. Sporo kontrowersji

Kanadyjska policja używa metod naruszających konstytucję? Jest raport
Kanadyjska policja używa metod naruszających konstytucję? Jest raport
Źródło zdjęć: © Pexels
06.09.2020 13:07

Kanadyjska policja korzysta ze specjalnych metod, które pozwalają na wytypowanie miejsc, w których może dojść do potencjalnych przestępstw. Najnowszy raport opublikowany przez Citizen Lab wskazuje, że metody w kilku przypadkach naruszają konstytucję.

Policja w Vancouver we współpracy z naukowcami z firmy Latitute Geographics opracowała program umożliwiający wytypowanie sześciu obszarów w mieście, w których w ciągu najbliższych dwóch godzin może dojść do włamań. Wyniki wprowadzonego rozwiązania są zadowalające. Już pół roku po wdrożeniu systemu, liczba włamań w Vancouver spadła o 20 procent.

Z kolei policjanci z Toronto wspólnie z firmą badawczą Environics Analytics z wykorzystaniem narzędzi IBM testują rozwiązania wspierające działania funkcjonariuszów w wytypowanych miejscach.

Z narzędzi prognozujących nie korzystają wyłącznie policjanci. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Citizen Lab, resort sprawiedliwości prowincji Ontario testuje użycie zautomatyzowanej oceny ryzyka w decyzjach przedprocesowych, jak na przykład zwolnienie za kaucją.

Autorzy raportu zauważają, że metody w kilku przypadkach budzą wiele wątpliwości. Na przykład w Calgary, służby używają narzędzi analitycznych amerykańskiej firmy Palantir Technologies, które umożliwiają nie tylko gromadzenie istotnych danych, ale również tych niezwykle wrażliwych, jak np. wyznanie, wygląd czy kontakty poszczególnych osób.

- Użycie technologii algorytmów przez policję może prowadzić do wielu potencjalnych naruszeń konstytucji i praw obywatelskich określonych w Kanadyjskiej Karcie Praw i Wolności - cytuje raport serwis Puls Biznesu, powołując się na PAP. Citizen Lab wyjaśnia, że chodzi m.in. o naruszanie prawa do prywatności.

Autorzy publikacji podkreślają jednak, że dzięki ostrożnemu podejściu kanadyjskich ustawodawców, a także tamtejszych stróżów prawa, stosowanie narzędzi wspierających policję jest o wiele mniej powszechne, niż w USA i Wielkiej Brytanii. W przypadku Kanady częściej używa się algorytmów nadzorujących, na przykład w celu monitorowania tablic rejestracyjnych, niż tych prognozujących przestępstwa.

- W kwestii technologii prognozujących, nie jest za późno na to, by Kanada przyjęła właściwe ramy prawne, mechanizmy nadzoru i pragmatyki służbowej, aby zapewnić, że jeśli tego typu programy zostaną wdrożone, będą stwarzały mniejsze zagrożenie dla praw konstytucyjnych i praw człowieka - piszą autorzy raportu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)