Trwa ładowanie...
dhm5k2i

Kanada. Policja prognozuje, gdzie zostaną popełnione przestępstwa. Sporo kontrowersji

Kanadyjska policja korzysta ze specjalnych metod, które pozwalają na wytypowanie miejsc, w których może dojść do potencjalnych przestępstw. Najnowszy raport opublikowany przez Citizen Lab wskazuje, że metody w kilku przypadkach naruszają konstytucję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kanadyjska policja używa metod naruszających konstytucję? Jest raport
Kanadyjska policja używa metod naruszających konstytucję? Jest raport (Pexels)
dhm5k2i

Policja w Vancouver we współpracy z naukowcami z firmy Latitute Geographics opracowała program umożliwiający wytypowanie sześciu obszarów w mieście, w których w ciągu najbliższych dwóch godzin może dojść do włamań. Wyniki wprowadzonego rozwiązania są zadowalające. Już pół roku po wdrożeniu systemu, liczba włamań w Vancouver spadła o 20 procent.

Z kolei policjanci z Toronto wspólnie z firmą badawczą Environics Analytics z wykorzystaniem narzędzi IBM testują rozwiązania wspierające działania funkcjonariuszów w wytypowanych miejscach.

Z narzędzi prognozujących nie korzystają wyłącznie policjanci. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Citizen Lab, resort sprawiedliwości prowincji Ontario testuje użycie zautomatyzowanej oceny ryzyka w decyzjach przedprocesowych, jak na przykład zwolnienie za kaucją.

dhm5k2i

Zobacz też: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Czytaj także: Tajna misja rozpoczęta. Chiny wystrzeliły w kosmos statek kosmiczny

Autorzy raportu zauważają, że metody w kilku przypadkach budzą wiele wątpliwości. Na przykład w Calgary, służby używają narzędzi analitycznych amerykańskiej firmy Palantir Technologies, które umożliwiają nie tylko gromadzenie istotnych danych, ale również tych niezwykle wrażliwych, jak np. wyznanie, wygląd czy kontakty poszczególnych osób.

dhm5k2i

- Użycie technologii algorytmów przez policję może prowadzić do wielu potencjalnych naruszeń konstytucji i praw obywatelskich określonych w Kanadyjskiej Karcie Praw i Wolności - cytuje raport serwis Puls Biznesu, powołując się na PAP. Citizen Lab wyjaśnia, że chodzi m.in. o naruszanie prawa do prywatności.

Autorzy publikacji podkreślają jednak, że dzięki ostrożnemu podejściu kanadyjskich ustawodawców, a także tamtejszych stróżów prawa, stosowanie narzędzi wspierających policję jest o wiele mniej powszechne, niż w USA i Wielkiej Brytanii. W przypadku Kanady częściej używa się algorytmów nadzorujących, na przykład w celu monitorowania tablic rejestracyjnych, niż tych prognozujących przestępstwa.

- W kwestii technologii prognozujących, nie jest za późno na to, by Kanada przyjęła właściwe ramy prawne, mechanizmy nadzoru i pragmatyki służbowej, aby zapewnić, że jeśli tego typu programy zostaną wdrożone, będą stwarzały mniejsze zagrożenie dla praw konstytucyjnych i praw człowieka - piszą autorzy raportu.

Zobacz także: Niezwykłe właściwości drzew. Naukowcy: mogą pomóc odnaleźć ludzkie zwłoki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhm5k2i

Podziel się opinią

Share
dhm5k2i
dhm5k2i
Więcej tematów