Trwa ładowanie...
d2k446d

Już niczego nie ukryjesz. Sztuczna inteligencja wie, o czym myślisz

Zespół japońskich naukowców twierdzi, że dokonał wielkiego odkrycia. Przy użyciu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, udało im się odtworzyć obrazy prosto z ludzkiego mózgu. Urządzenie nauczyło się nie tylko analizować obrazy widziane przez ludzi, ale też ilustrować je.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas badań prezentowano różne obrazy
Podczas badań prezentowano różne obrazy (biorxiv.org)
d2k446d

Wyniki badań nie zostały jeszcze potwierdzone, ale możecie zrobić to sami, zdjęcia poniżej. Prowadzili je naukowcy z Uniwersytetu w Kioto, pod przewodnictwem Yukiyasu Kamitani.

Obrazy przypominają kształtami to, co widzimy kamitani-lab.ist.i.kyoto-u.ac.jp
Obrazy przypominają kształtami to, co widzimy

Urządzenie korzysta z funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI). W ten sposób, jak twierdzą naukowcy, jest w stanie odtworzyć obrazy widziane przez nasze mózgi.

Sposób przetwarzania informacji z mózgu kamitani-lab.ist.i.kyoto-u.ac.jp
Sposób przetwarzania informacji z mózgu

Do stworzenia obrazów opartych na skanach pochodzących z mózgu, Japończycy wykorzystali sieć neuronową. Używając tych danych, urządzenie było w stanie pokazać obrazy, widziane przez ludzkie oko. Nie były może najlepszej jakości, jednak zdecydowanie odpowiadały kształtom obiektów obserwowanych przez człowieka.

Tak wyglądały próby odtworzenia obrazu przez sztuczną inteligencję kamitani-lab.ist.i.kyoto-u.ac.jp
Tak wyglądały próby odtworzenia obrazu przez sztuczną inteligencję

Wśród badanych, znalazły się osoby obydwu płci w różnym wieku. Uczestnicy patrzyli na każde zdjęcie przez kilka sekund, w celu jego zapamiętania. Podczas drugiego eksperymentu, ich zadaniem było odtworzyć w mózgu obraz z pamięci. Cały raport o wynikach badań możecie zobaczyć pod tym adresem.

d2k446d

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d2k446d

d2k446d
Więcej tematów