Trwa ładowanie...
d34get5

Julian Assange "wkrótce" opuści schronienie?

Przez ponad dwa lata bezkompromisowy twórca strony Wikileaks, Julian Assange, musiał bronić się przed aresztowaniem i deportacją. Swój azyl odnalazł w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru, skąd nie mógł wyściubić nawet nosa w obawie przed policją. Czy jego przymusowy areszt dobiegł wreszcie końca?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julian Assange "wkrótce" opuści schronienie?
(Wikimedia Commons, Fot: Cancillería Ecuador)
d34get5
 (fot. Wikimedia Commons)
((fot. Wikimedia Commons))

Przez ponad dwa lata bezkompromisowy twórca strony Wikileaks, Julian Assange, musiał bronić się przed aresztowaniem i deportacją. Swój azyl odnalazł w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru, skąd nie mógł wyściubić nosa w obawie przed policją. Czy jego przymusowy areszt dobiegł wreszcie końca?

Kontrowersyjny działacz obwieścił podczas transmisji na żywo z ambasady, że zamierza niebawem opuścić schronienie. Jednak „z innych powodów”, niż sugerują to media, wspominające problemy prawne i zdrowotne Assange’a.

d34get5

Jego wyjście nie nastąpi zapewne dzisiaj ani jutro. Kontrowersyjny autor Wikileaks porzuci ambasadę, kiedy angielski rząd „uszanuje swoje zobowiązania”. Co to dokładnie znaczy, nie wiadomo. Tym bardziej, że na Assange’u spoczywa europejski nakaz aresztowania, na mocy którego brytyjska policja ma go niezwłocznie aresztować i odesłać do Szwecji, gdzie odpowie za oskarżenia o napaść seksualną.

Jednak internetowy rewolucjonista bardziej obawia się mogącej nastąpić potem ekstradycji do USA, gdzie czekałyby go dalsze problemy prawne. Przypomnijmy, że na założonym i prowadzonym przez niego serwisie Wikileaks opublikowano ponad 8 mln najróżniejszych dokumentów, a władze amerykańskie prowadzą w tej sprawie śledztwo. Odpowiedzialny za wyciek części tajnych wojskowych danych żołnierz został już skazany na 3. lat więzienia.
Angielska policja obstawia ambasadę Ekwadoru przez cały czas, czekając na to, aż wychyli się z niej Assange. Wszyscy mają już dość tej zabawy w kotka i myszkę: „Ta sytuacja musi się skończyć. Dwa lata to po prostu zbyt długo” - stwierdził zniecierpliwiony minister spraw zagranicznych Ekwadoru.

d34get5

Podziel się opinią

Share
d34get5
d34get5
Więcej tematów