Trwa ładowanie...
d2ynos8

Jeździsz do pracy rowerem? Dzięki temu masz większą szansę na dłuższe życie

Z badań wynika, że sposób docierania do pracy ma duży wpływ na nasze zdrowie i potencjalną długość życia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeździsz do pracy rowerem? Dzięki temu masz większą szansę na dłuższe życie
(Unsplash.com)
d2ynos8

Badacze ze szkół Imperial College London i University of Cambridge monitorowali w latach 1991 - 2016 ponad 300 000 osób z Anglii i Walii. Skupili się na ludziach regularnie dojeżdżających do pracy samochodem, pociągiem lub dostających się tam pieszo czy rowerem. Wykorzystywali do tego m.in. dane pochodzące ze spisu ludności i informacje o zgonach oraz wykrytych nowotworach.

Z badania wynika że Ci, którzy jeździli rowerem/pociągiem (a nie autem) mieli:

  • obniżone o 20 proc./10 proc. ryzyko wcześniejszej śmierci,
  • o 24 proc./20 proc mniejsze prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób kardiologicznych,
  • o 11 proc/12 proc. mniejszą szansę na zachorowania na nowotwór w ogóle.

Z kolei spacerowanie do pracy zmniejszało wykrycie raka o 7 proc. w porównaniu do jazdy samochodem. Korelacja z innymi problemami zdrowotnymi była jednak niejednoznaczna.

d2ynos8

Badania wykazały ponadto, że 66 proc. przebadanych dojeżdżało do pracy autem, 19 proc. transportem publicznym. 12 proc. osób preferowało spacery, a tylko 3 proc. decydowało się na dojeżdżanie rowerem.

Zespół podkreśla, że badania nie uwzględniały takich czynników jak dieta, nałogi czy inna aktywność fizyczna. Dodaje jednak, że ich odkrycia są kompatybilne z innymi pracami badawczymi.

Dr Anthony Laverty, jeden z autorów badania z uczelni Imperial College London, zwraca uwagę na polepszoną jakość powietrza wynikającą z mniejszego ruchu ulicznego (wywołanego pandemią koronawirusa) i zmniejszoną emisją dwutlenku węgla.

d2ynos8

Podziel się opinią

Share
d2ynos8
d2ynos8
Więcej tematów