Jeszcze o tym nie myślałeś, ale będziesz chciał, żeby Twój kolejny smartfon obsługiwał rzeczywistość wirtualną

Jeszcze o tym nie myślałeś, ale będziesz chciał, żeby Twój kolejny smartfon obsługiwał rzeczywistość wirtualną
04.07.2016 13:13
Jeszcze o tym nie myślałeś, ale będziesz chciał, żeby Twój kolejny smartfon obsługiwał rzeczywistość wirtualną

Jakie funkcje musi mieć dobry smartfon? Świetny aparat, wydajny procesor, duży ekran, odpowiedni system operacyjny. No i musi mieścić się w założonym przez nas budżecie. Ale wiecie co? Za rok, najdalej za dwa do wymagań tych dojdzie jeszcze jedno – smartfon będzie musiał obsługiwać rzeczywistość wirtualną.

Na rynku urządzeń mobilnych nie dzieje się ostatnio wiele. Oczywiście producenci prześcigają się w dodawaniu pamięci RAM, megapikseli w aparatach czy obsługi gestów. Ale prawdziwych innowacji, takich, które zmieniały sposób, w jaki korzystamy z urządzeń, nie widzieliśmy już od dawna. Wygięte ekrany bardzo ładnie wyglądają, ale na razie nie znaleziono dla nich przydatnego zastosowania. Rozdzielczość 4. wygląda oszałamiająco, ale jest niewiele treści, które na takim ekranie można obejrzeć.
To wszystko jednak niedługo się zmieni. Smartfon oprócz dzwonienia i korzystania z internetu zyska kolejną funkcję – będzie bramą do rzeczywistości wirtualnej (VR).

W wersji optymalnej gogle podłączone są do bardzo wydajnego komputera (albo konsoli), a dzięki temu jakość obrazu i jego płynność pozwala nam uwierzyć, że faktycznie znajdujemy się na powierzchni Marsa, na plaży albo w statku kosmicznym. Gdy gogle są już na głowie, można się do woli rozglądać, wchodzić w interakcję ze światem wirtualnym i wcielać się w bohatera gry albo po prostu iść na zakupy w wirtualnej galerii handlowej. Jednak sprzęty takie jak Oculus Rift czy HTC Vive są bardzo drogie. A do działania wymagają bardzo potężnego (a przez to drogiego) komputera.

Jeśli będziecie chcieli korzystać z VR to może okazać się, że najłatwiej osiągnąć to właśnie za pomocą urządzenia mobilnego. Samsung już to zrozumiał, dlatego już od kilku lat wraz z Oculusem produkuje własny zestaw – Gear VR. Zrozumiał też Google. Dlatego smartfony z nowym Androidem Nougat. Do tego dostępny będzie osobny zestaw sprzętu - gogle i kontrolery.

Dawno już żadne rozwiązanie nie oferowało tylu doświadczeń, co rzeczywistość wirtualna. Generacja telefonów, które pojawią się w ciągu roku na rynku to dopiero pierwszy krok. Za dwa lata każdy telefon będzie „VR ready”.

_ Joanna Sosnowska _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)