WP

Jedna z najważniejszych bitew starożytności. Polscy naukowcy na tropie

Polscy naukowcy na tropie jednej z najważniejszych bitew w historii. W wyniku prowadzonych obecnie badań udało im się wskazać potencjalną lokalizację bitwy pod Gaugamelą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mozaika z wizerunkiem Aleksandra Wielkiego
Mozaika z wizerunkiem Aleksandra Wielkiego (Wikipedia)
WP

Dla tych, którzy nie pamiętają już bitwy pod Gaugamelą z lekcji historii, krótkie przypomnienie. Około 331 r. p.n.e. wojska armii greckiej i macedońskiej pokonały Persów. Zwyciężył Aleksander Wielki, przegranym zaś był Dariusz III. Pierwszy, jak wiemy, zapisał się w historii jako jeden z największych starożytnych przywódców.

"Batalia ta uznawana jest za jedną z ważniejszych w okresie starożytności, bo przyniosła bezprecedensowe rozpowszechnienie się kultury greckiej na całym starożytnym Bliskim Wschodzie. To z kolei odcisnęło niezatarte znamię na dziedzictwie kulturowym zarówno świata śródziemnomorskiego, jak i Bliskiego Wschodu, które widoczne jest do dzisiaj" – powiedział PAP kierownik ekspedycji poszukiwawczej, dr Michał Marciak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na razie lokalizacja, którą ustalił polski zespół, jest uznawana tylko za prawdopodobną. Mieści się ona w rejonie Tell Gomel, na terenie irackiego Kurdystanu. Wytypowana równina spełnia szereg wymagań, o których wspominają źródła, uważa Marciak.

WP

Jak wyjaśnia, sama nazwa Tell Gomel ma, zdaniem językoznawców, związek z Gaugamelą. Do tego równina odpowiada opisom topograficznym. Jest płaska i odpowiednia dla działań kawalerii perskiej, dodatkowo zmieści dużą liczbę walczących. W jej zachodniej części znajdują się też wzgórza, z których wojska Aleksandra Wielkiego mogły obserwować wrogą armię.

Polski zespół jest też w stanie wskazać trasę przemarszu władcy od momentu, gdy przekroczył rzekę Tygrys po Tell Gomel właśnie. Wszystko dzięki analizie zdjęć satelitarnych.

– Niewątpliwie naszym wielkim sukcesem byłoby odnalezienie materialnych pozostałości bitwy, na przykład obozu marszowego armii macedońskiej – przyznał archeolog.

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP