Trwa ładowanie...
telefon

Japoński telefon będzie tłumaczyć rozmowy

Japoński operator sieci komórkowej NTT DoCoMo zademonstrował na wystawie Wireless Japan 2011 w Tokio aplikację, umożliwiającą automatyczne tłumaczenie rozmów

Share
Japoński telefon będzie tłumaczyć rozmowy
Źródło: Thinkstockphotos
d1atvl1

Japoński operator sieci komórkowej NTT DoCoMo zademonstrował na wystawie Wireless Japan 2011 w Tokio aplikację, umożliwiającą automatyczne tłumaczenie rozmów - informuje serwis RIA Novosti.

Pracownik centrum badawczego firmy, który znajdował się w mieście Yokosuka, czytał japońską gazetę, podczas gdy odwiedzający wystawę mogli usłyszeć informację przetłumaczoną na język angielski. Było to możliwe dzięki połączeniu technologii rozpoznawania, tłumaczenia maszynowego i syntezy mowy, które działają w czasie rzeczywistym.

(fot. Thinkstockphotos)
Źródło: (fot. Thinkstockphotos)

"Chcemy stworzyć telefon, który tłumaczyłby rozmowy tak, jak w książkach i filmach fantastyczno-naukowych" - mówi prezes NTT DoCoMo Ryuji Yamada.

d1atvl1

Choć nad dokładnością przekładu należy jeszcze popracować, szybkość usługi jest już na przyzwoitym poziomie; przynajmniej na tyle, aby rozmówca w międzyczasie nie znudził się i nie rozłączył - zauważa serwis Engadget. Operator zamierza uruchomić próbną wersję tłumacza w listopadzie.

Nad podobnym rozwiązaniem pracuje amerykańska agencja DARPA, zajmująca się rozwojem technologii wojskowej. System BOLT (Broad Operational Language Translation) pomógłby żołnierzom sprawniej działać w nieznanym terenie.

d1atvl1

Podziel się opinią

Share
d1atvl1
d1atvl1
Więcej tematów