Jaki kierunek i na jakiej uczelni najchętniej wybierają polscy studenci?

Jaki kierunek i na jakiej uczelni najchętniej wybierają polscy studenci?

Jaki kierunek i na jakiej uczelni najchętniej wybierają polscy studenci?
Źródło zdjęć: © Sebastian Kupski (instagram.com/sebastiankupski)
08.12.2015 11:20, aktualizacja: 08.12.2015 16:24

Z danych podanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2015/2016 uczelnie przyjęły ponad 446 tys. studentów.

Z danych podanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2015/201. uczelnie przyjęły ponad 446 tys. studentów. Naukę na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich rozpoczęło ponad 319 tys. studentów, a na studiach drugiego stopnia ponad 126 tys. osób. Do publicznych szkół wyższych przyjęto ponad 350 tys. osób, a niepublicznych - ponad 95 tys. studentów.

Spośród kierunków - na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich - studenci najczęściej wybierali informatykę. Z ponad 35 tysiącami zgłoszeń znalazła się ona na pierwszym miejscu listy kierunków, biorąc pod uwagę ogólną liczbę zgłoszeń kandydatów. Drugie miejsce zajęło prawo (ponad 2. tys.), na trzecim uplasowało się zarządzanie (ponad 20 tys.). Miejsca w pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków zajęły też: psychologia oraz automatyka i robotyka.

Studenci informatyki podczas studiów I stopnia poznają teoretyczne podstawy nauki, nabywają wiedzę i umiejętności rozwiązywania zadań inżynierskich w zakresie informatyki, uczą się wyboru metod i narzędzi odpowiednich do realizacji zadań czy poznają metody efektywnej pracy w zespole. Pogłębiają świadomość problemów współczesnej nauki, jej związków z otoczeniem i wynikających stąd obowiązków i ograniczeń w pracy inżyniera.

Na studiach II stopnia, w ramach specjalizacji, uczelnia gwarantuje poznanie technik optymalizacji, projektowania inteligentnych systemów sterujących, metod grafiki komputerowej oraz niezawodności systemów informatycznych. Nabywane umiejętności obejmują zdolność identyfikacji i analizy wymagań stawianych systemom informatycznym, umiejętność projektowania architektury takich systemów oraz ich efektywnej implementacji.

Najczęściej wybieraną przez kandydatów na studia uczelnią - w przeliczeniu na jedno miejsce - okazała się Politechnika Warszawska. Uzyskała wynik 7,8 osoby na miejsce na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Na drugim miejscu uplasowała się Politechnika Gdańska, a na trzecim - Politechnika Poznańska.

Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów: wśród uniwersytetów najlepszy okazał się Uniwersytet Warszawski (ponad 4. tys. zgłoszeń); wśród uczelni technicznych Politechnika Warszawska (ponad 52 tys.).

Więcej informacji na stronie ministerstwa: kliknij.

_ Wirtualna Polska / Politechnika Warszawska / PAP _

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)