Jak zbudować stronę internetową od podstaw?

Jak zbudować stronę internetową od podstaw?

Źródło zdjęć: © materiały partnera
14.04.2023 16:15, aktualizacja: 17.04.2023 11:25

Tworzenie strony internetowej firmy od podstaw może być przerażającą perspektywą dla początkujących przedsiębiorców. Jednak dzięki odpowiednim wskazówkom, każdy może stworzyć witrynę od zera. Ten przewodnik zawiera przegląd kroków: od wyboru domeny do stworzenia przyjaznego dla użytkownika projektu. Zaczynamy!

Dlaczego warto założyć stronę WWW?

Najświeższe dane pokazują, że coraz więcej osób używa Internetu, by znaleźć informacje o produktach i usługach. Aż 75% respondentów badanych przez Gemius Polska odpowiada, że korzysta z sieci, aby szukać ofert na polskich stronach internetowych. To wyraźny znak dla wszystkich właścicieli firm, którzy jeszcze nie promują swojej działalności online. Czas zacząć!

Nie jest tajemnicą, że atrakcyjna i przyjazna strona WWW to szansa na rozwój małej lub średniej firmy: okazja do zaprezentowania swojej oferty szerszej grupie odbiorców i umacnianie pozytywnego wizerunku na lokalnym rynku.

Strona internetowa to dla firmy:

 • możliwość docierania do klientów bez ograniczeń 24/7,
 • szansa na nawiązywanie nowych kontaktów i budowanie długofalowych relacji,
 • sposób na znaczącą poprawę statystyk sprzedaży (stacjonarnie i online),
 • miejsce do kreowanie odpowiedniego wizerunku firmy,
 • okazja do zaprezentowania swoich produktów/usług szerokiej grupie odbiorców,
 • narzędzie umożliwiające analizę preferencji Twojej grupy docelowej.

Jak już wiesz, strona internetowa daje wiele istotnych korzyści dla małego i średniego biznesu. Tak więc czas odpowiedzieć na pytanie, jak zbudować ją od podstaw?

WeNet - Twój Doradca Internetowy / strony www / wenet.pl

Tworzenie stron internetowych

Wybór domeny

Pierwszym krokiem jest wybór domeny, czyli adresu, który użytkownicy będą wpisywać, aby wejść na Twoją stronę. Ważne, żeby wybrać nazwę, która jest łatwa do zapamiętania i zapisania, ponieważ ułatwi to użytkownikom odnalezienie Twojego adresu.

Każda domena składa się z nazwy głównej (zazwyczaj nazwy firmy) oraz rozszerzenia, czyli końcówki (w przypadku polskich firm to zwykle .pl), czyli np. nazwatwojejfirmy.pl.

Wybór hostingu

Po wybraniu nazwy domeny przychodzi czas na hosting, czyli wynajęte miejsce na serwerze, na którym znajdują się wszystkie pliki tworzące stronę (zdjęcia, teksty, elementy graficzne itp.).

Przy wyborze hostingu sprawdź przede wszystkim 3 rzeczy:

 • bezpieczeństwo,
 • pojemność,
 • podatność na awarie.

Dobra usługa hostingowa powinna gwarantować ochronę i kopie zapasowe (w przypadku utraty danych). Dobrze, jeśli będzie adekwatna do popularności Twojej strony, mówiąc potocznie, czy udźwignie liczbę użytkowników, którzy odwiedzają witrynę. Warto sprawdzić też częstotliwość awarii, które mają wpływ na dostępność do adresu.

Atrakcyjny projekt graficzny strony

Ostatnim i koniecznym krokiem w tym przedsięwzięciu jest projekt strony, który powinien być przyjazny dla użytkownika i atrakcyjny wizualnie. Obejmuje to wybór odpowiedniego układu, kolorystyki i czcionek oraz dodanie obrazów i filmów.

Dodatkowo warto zadbać o intuicyjną nawigację, tak aby użytkownicy mogli łatwo znaleźć to, czego szukają. Jeśli potrzebujesz wsparcia, wejdź na https://wenet.pl/oferta/strony-www.

© materiały partnera

Czy warto zlecić budowę strony specjalistom?

Już wiesz, z czego składa się strona i dlaczego warto w nią zainwestować. Teraz pewnie zastanawiasz się: czy warto zbudować witrynę samodzielnie, czy może lepiej powierzyć to zadanie specjalistom? Rozwiązań jest klika. Jedną z nich jest współpraca z doradcami internetowymi WeNet.

Wielu przedsiębiorców jest ekspertami w swojej branży, ale nie ma możliwości rozwijać swojej wiedzy na temat projektowania stron WWW. Dlatego doradcy internetowi WeNet przychodzą z pomocą wszystkim, którzy myślą o budowie profesjonalnej strony internetowej.

Jeśli Twoja firma potrzebuje:

 • niezawodnej witryny odpowiadającej na oczekiwania dzisiejszych odbiorców,
 • bezpiecznego miejsca online, gdzie klienci będą mogli zapoznać się z ofertą,
 • funkcjonalnej witryny, która wyświetla się dobrze na wszystkich urządzeniach: od smartfona po komputer stacjonarny (czyli jest responsywna),
 • stałego wsparcia dedykowanego opiekuna, który będzie aktualizował stronę i odpowiadał na Twoje pytania związane z jej działaniem

…odwiedź stronę https://wenet.pl/ i zamów bezpłatną wycenę. Doradcy ustalą, jakie są Twoje oczekiwania i jakie cele ma realizować strona internetowa Twojej firmy.

Projektowanie stron internetowych – podsumowanie

Przedsiębiorcy, którzy stawiają na jakość w biznesie, powierzają zadania specjalistom najlepszym w swojej branży. Nie inaczej jest w przypadku strony internetowej. Można zbudować ją samodzielnie od zera, ale dzieło laika nie daje gwarancji wysokiej jakości. Dlatego, żeby otrzymać produkt zgodny z oczekiwaniami, warto postawić na wsparcie specjalistów od projektowania stron internetowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje strona internetowa, przeczytaj artykuł w bazie wiedzy: https://wenet.pl/artykuly/strony-www/artykul/ile-kosztuje-strona-internetowa-248637.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie