Jak zabezpieczyć sprzęt AGD przed zhakowaniem?

Jak zabezpieczyć sprzęt AGD przed zhakowaniem?

Jak zabezpieczyć sprzęt AGD przed zhakowaniem?
Źródło zdjęć: © Fotolia | duncanandison
09.12.2015 08:47

Urządzenia podłączone do internetu, wyposażone w dodatkowe kamery czy specjalne czujniki, już nikogo nie dziwią. Jednak w przypadku sprzętu AGD nadal można mówić o nowościach, przecieraniu szlaku. Pralka sterowana za pomocą telefonu, inteligentny system oświetlenia reagujący na zmieniające się pory dnia czy system antywłamaniowy rozpoznający domownika. Dziś staje się faktem i zaczyna być coraz bardziej powszechne. Niestety, stały dostęp do sieci powoduje, że mogą pojawić się pewne zagrożenia.

Czasy, kiedy komputer był jedynym elementem domowej sieci, już dawno minęły. "Usieciowienie" urządzeń gospodarstwa domowego wystawia je na próby manipulacji i przejęcia kontroli z zewnątrz. Do internetu podłączane są kolejne urządzenia AGD i RTV. Tu pojawia się pytanie, czy faktycznie takie rozwiązanie jest nam potrzebne?

Inteligentne urządzenia to przyszłość

Producenci przekonują nas, że tworzenie inteligentnych rozwiązań ma same korzyści. Obecnie lodówka służy nam do przechowywania żywności. Te bardziej rozwinięte technologicznie modele wyposażone są w funkcję dbającą o odpowiednią temperaturę na poszczególnych półkach, ponadto posiadają wyświetlacze, na których możemy zobaczyć zdjęcia, zostawić domownikom wiadomość, czy zapoznać się z przepisem na idealną polędwicę a'la Wellington według Gordona Ramseya. Jak zatem powinny wyglądać urządzenia AGD w niedalekiej przyszłości? Lodówka powinna sama oceniać, jakich produktów brakuje w jej wnętrzu i jeśli uzna to za konieczne, samodzielnie dokonać zakupu. W tym przypadku skontaktuje się ze sklepem, złoży odpowiednie zamówienie i umożliwi ich dostarczenie, dzięki czemu będziemy mogli przygotować z nich obiad czy kolację. Za to dzięki inteligentnemu zamkowi - system rozpozna i wpuści dostawcę do naszego domu. Poza tym o określonej godzinie zostanie uruchomiony piekarnik, dzięki czemu po wejściu do domu, sprzęt będzie
gotowy już do pracy. Ponadto lodówka powinna monitorować produkty spożywcze znajdujące się we wnętrzu urządzenia.

Obraz
© (fot. Fotolia / georgejmclittle)

Liczba korzyści, jakie niosą za sobą inteligentne urządzenia, jest długa. Jednak trzeba pamiętać, że takie zmiany nie są pozbawione wad. Przede wszystkim wymienia się tutaj uzależnienie człowieka od maszyn, czy powierzenie im zbyt dużego wpływu na nasze losy. Poza tym pojawiają się kwestie bezpieczeństwa i ewentualne możliwości sterowania inteligentnymi systemami przez osoby trzecie. Jak na razie rzadko wspomina się o tym, że ktoś może przejąć kontrolę nad naszymi urządzeniami. Niebawem możliwe będzie przeprowadzenie ataku polegającego na wyłączenia wszystkich urządzeń w domu albo po prostu uniemożliwieniu domownikom wejścia do środka lub wyjścia na zewnątrz. Za to lodówka może zrobić niepotrzebne zakupy, przez co narazi właściciela na dodatkowe koszty.

Hakowanie AGD i RTV to dopiero początek

Rozwój technologiczny, udoskonalanie urządzeń i dodawanie do nich procesorów, kamer, czujników oraz podłączanie ich do sieci, dają olbrzymie możliwości i mogą bardzo poważnie ułatwić nam życie. Jednak jest też druga strona medalu: zmiany muszą być kontrolowane, a ludzie nie mogą się im całkowicie poddawać. Zawsze należy mieć na uwadze, iż w ciągle zmieniającym się świecie technologicznym nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego.

Wyłączanie dostępu do sieci ze strachu o jakość prania czy temperaturę w lodówce może psuć radość z użytkowania tak zaawansowanych urządzeń i może wydawać się nieco absurdalne. Zatem jak się bronić przed atakami hakerów? - Konfiguracja każdego z inteligentnych urządzeń może być bardzo trudna i skomplikowana. Sugeruję, by zacząć od kluczowej rzeczy, czyli odpowiednich ustawień domowego routera Wi-Fi, który może stać się pierwszym, potencjalnym celem ataku - mówi Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej antywirusa AVG .

Jak się zabezpieczyć?

W tym przypadku warto pamiętać o trzech prostych zasadach. Po pierwsze musimy zmienić dane do logowania, czyli login i hasło, z domyślnych ustawień fabrycznych routera na własne. Pamiętajmy, że hasło powinno być na tyle silne, aby haker nie był w stanie go rozgryźć. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest dodawanie znaków specjalnych. Po drugie skonfigurujmy listę urządzeń, które będą miały dostęp i będą mogły łączyć się z naszą siecią, zaś po trzecie upewnijmy się, że zapora firewall w urządzeniu sieciowym działa i ochroni nas przed atakami z zewnątrz.

Zagrożenia, które kryją się w wirtualnym świecie nie powinny nas zniechęcać do zakupu inteligentnych urządzeń. Jeśli będziemy je rozsądnie użytkować, to zminimalizujemy potencjalne ryzyko. Dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W końcu to nie sprzęt, ale my powinniśmy być "smart".

_ Źródło: AVG _

AG

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)