Jak za grosze ulepszyć domową sieć Wi-Fi?

Jak za grosze ulepszyć domową sieć Wi‑Fi?

Jak za grosze ulepszyć domową sieć Wi-Fi?
Źródło zdjęć: © sxc.hu
25.03.2010 13:15, aktualizacja: 06.03.2017 13:08

Jak za grosze ulepszyć domową sieć Wi-Fi?

Firmware to oprogramowanie zainstalowane w routerze, które odpowiada za wszystkie jego funkcje. Można je określić jako mini system operacyjny zarządzający pracą routera. Podobnie jak w przypadku producentów systemów operacyjnych, antywirusów lub innego oprogramowania, również producenci routerów regularnie publikują aktualizację firmware'u na swoich stronach internetowych. Aktualizacja jest zazwyczaj bardzo prosta, intuicyjna i dodatkowo opisana w instrukcji obsługi urządzenia. Cała operacja sprowadza się zazwyczaj do pobrania pliku ze strony producenta, a następnie wgraniu go za pośrednictwem interfejsu do administracji routerem. Pobranie i instalacja najnowszej wersji firmware'u powinno być pierwszą rzeczą, jaką wykonamy po instalacji routera. Dzięki temu prostemu zabiegowi możemy nie tylko zwiększyć wydajność routera, ale również zyskać nowe funkcje oraz polepszyć bezpieczeństwo połączenia. W sieci możemy również znaleźć oprogramowanie dla routerów tworzone niezależnie od producenta, które może dać nam
wiele dodatkowych możliwości. Jednak instalowanie tego typu firmware'u odradzamy osobom początkującym.

1 / 4

2. Odpowiednie ustawienie routera

Obraz
© Belkin

Sygnał radiowy nadawany z routera nie ma zbyt dużej mocy, dodatkowo jest on osłabiany przez przeszkody, takie jak ściany lub urządzenia elektroniczne, które znajdują się na drodze jego propagacji. Router warto ustawić na płaskiej powierzchni, na podłodze lub biurku. Schowanie routera na górze wysokiej szafy, przy samym suficie niekoniecznie jest najlepszym pomysłem. Warto również pamiętać, że sygnał radiowy może być zakłócany przez inne nadajniki, dlatego warto sprawdzić za pomocą specjalnego programu (np.: NetStumbler - do pobrania ) na jakich kanałach działają inne sieci bezprzewodowe w okolicy. Dla naszego połączenia powinniśmy wybrać kanał odległy co najmniej o dwie wartości od pozostałych. Np.: jeśli nasi sąsiedzi korzystają z kanałów 2 oraz 6, my powinniśmy wybrać kanał 4 albo 8. Wyboru kanału dokonamy podczas konfiguracji routera lub w jego ustawieniach w panelu administracyjnym.

2 / 4

3. Wzmocnienie anteny

Obraz

W Internecie można znaleźć bardzo wiele poradników opisujących w jaki sposób wzmocnić i ukierunkować sygnał nadawany przez nasz router. Opisywane metody pokazują jak zamienić antenę naszego routera w wydajną antenę paraboliczną albo dookólną. Wszystko co potrzebujemy do wykonania takiego zabiegu to często zwykła taśma klejąca, płyta CD lub inne tanie i łatwo dostępne materiały. Niestety ulepszanie anteny w opisany sposób powoduje, że zysk w mocy nadawanego sygnału może być bardzo różny. No i modyfikacje sprawią, że nasz router będzie wyglądał bardziej jak dzieło McGyvera niż renomowanego producenta sprzętu elektronicznego – raczej nie będzie się komponować z modernistycznym wnętrzem mieszkania.

3 / 4

4. Wymiana anteny

Obraz
© D-Link

Jeśli dysponujemy odrobinę większym budżetem niż kilka złotych potrzebne do realizacji wysublimowanych rozwiązań z poprzedniego punktu, możemy pokusić się o zakup nowej anteny do naszego routera. Anteny w routerach są typu dookolnego, czyli wysyłają sygnał we wszystkich kierunkach na raz. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku, gdy chcemy posiadać dostęp do sieci w każdym punkcie domu. Niestety moc sygnału nadawanego z takiej anteny jest stosunkowo mała. Jeżeli chcemy przesłać sygnał w konkretny punkt domu, lepiej zastosować antenę kierunkową, która pozwoli skupić całą moc sygnału w określonym kierunku znacząco zwiększając w ten sposób zasięg. Na zdjęciu antena kierunkowa firmy D-Link.

4 / 4

5. Zastosuj repeater

Obraz
© Linksys

Co zrobić, jeśli nie chcemy stosować anteny kierunkowej, a metody McGyvera się nie sprawdzają i nadal nie mamy dostępu do sieci w odległych punktach domu? Nic straconego, zastosujmy repeater. Jest to urządzenie, które działa na zasadzie podobnej do routera, ale zamiast generować własny sygnał, odbiera ono sygnał nadawany z routera, wzmacnia go i przesyła dalej. Dzięki zastosowaniu tego stosunkowo niedrogiego rozwiązania, możemy zapewnić dostęp do sieci nawet w najodleglejszych punktach domu, albo na przykład w ogrodzie. Na zdjęciu repeater firmy Linksys.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)