Teleskop astronomiczny to najważniejszy sprzęt dla każdego miłośnika gwiazd. Nie tylko dla profesjonalnych badaczy, ale też początkujących astronomów-amatorów. Dzięki niemu możecie podziwiać planety i Księżyc oraz bardziej zaawansowane obiekty, jak mgławice lub galaktyki.
Każdy sklep z teleskopami posiada w swojej ofercie wiele modeli, które różnią się parametrami, a więc i możliwościami danego sprzętu. Jedne sprawdzają się lepiej w obserwacjach miejskich, inne warto zabierać na tereny znajdujące się daleko od źródeł sztucznego światła. Poszczególne teleskopy sprawdzają się też lepiej lub gorzej w obserwacji konkretnych ciał niebieskich. Jak więc wybrać odpowiedni sprzęt, który spełni Wasze oczekiwania?
Teleskop soczewkowy czy lustrzany?
W pierwszej kolejności musicie się zdecydować na rodzaj teleskopu, a więc wybrać między teleskopem lustrzanym i soczewkowym. Teleskop soczewkowy (luneta, refraktor) składa się ze z soczewek i okularu. Bardzo dobrze sprawdza się on w obserwacji największych i najjaśniejszych ciał niebieskich, znajdujących się w naszym Układzie Słonecznym. Możecie podziwiać z nim planety i Księżyc, a także ziemską naturę i krajobraz. Luneta pozwoli Wam prowadzić obserwacje zwłaszcza w mieście, w którym nocne niebo jest mocno zanieczyszczone światłem.
Teleskop zwierciadlany (reflektor) sprawdza się lepiej w obserwacji ciemnego nieba, dlatego warto zabierać go w miejsca znajdujące się z dala od ludzkich ośrodków. Jego układ optyczny składa się z lustra i okularu. Taka konstrukcja teleskopu pozwala zaobserwować również ciemniejsze obiekty, jak mgławice lub galaktyki. Teleskop zwierciadlany jest trochę trudniejszy w obsłudze i konserwacji, dlatego przed przystąpieniem do obserwacji warto zapoznać się z optymalnymi ustawieniami tego teleskopu.
Teleskopy i ich parametry
Nawet, gdy wiecie już jaki rodzaj teleskopu będzie dla Was najlepszy, to jeszcze musicie zdecydować się na konkretny model. W tym celu należy przeanalizować poszczególne parametry każdego teleskopu. Zacznijmy od średnicy układu optycznego. Im jest ona większa, tym więcej światła wychwytuje teleskop, a obraz jest lepszej jakości. Przyjmuje się, że w przypadku reflektorów średnica powinna wynosić przynajmniej 11-15 cm. Refraktory mogą być mniejsze i już sprzęt o średnicy 8-10 cm pozwoli prowadzić zadowalające obserwacje.
Ważny są też parametry okularu, a więc kolejnego elementu układu optycznego. Nie warto oszczędzać na okularze, ponieważ od niego zależy Wasze pole widzenia. Okular Plossl lub Super-Plossl daje już dość szerokie pole widzenia, dzięki któremu możecie objąć wzrokiem większy fragment nieba lub danego obiektu.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Na jakość obrazu i wygodę prowadzonych obserwacji mają też wpływ dodatkowe akcesoria, w które możecie wyposażyć swój sprzęt. Szukacz to mała luneta służąca do szybkiego wyszukiwania obiektów, którym zamierzacie się lepiej przyjrzeć. Stabilny statyw i odpowiedni typ montażu pozwolą Wam prowadzić wielogodzinne obserwacje. Warto też zaopatrzyć się w dodatkowe okulary, o różnym powiększeniu, a także soczewkę Barlowa, które pozwala jeszcze je powiększyć.
A gdzie kupić teleskop, by rzeczywiście być z niego zadowolonym? Najlepiej u profesjonalistów, którzy sami są miłośnikami kosmosu. W sklepach, które specjalizują się w sprzedaży tego rodzaju sprzętu, a ich pracownicy mogą Wam doradzić wybór najlepszej opcji.