Trwa ładowanie...
d2l34od

Jak wybrać dobry PowerBank?

Z racji posiadania wielu gadżetów elektronicznych coraz więcej osób decyduje się na zakup PowerBanku. Czym się kierować przy wyborze tego typu sprzętów, aby produkt służył nam długo i nie uszkodził telefonu lub tabletu?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
a
a (Materiały prasowe)
d2l34od

Na rynku możliwe jest znalezienie różnego rodzaju urządzeń, jednak nie każdy zakup może okazać się udany. Przed jego nabyciem warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które warunkują jego jakość i przydatność.

Dlaczego warto mieć PowerBank?

PowerBank jest dodatkowym źródłem energii w przypadku, gdy nie możemy skorzystać z innego źródła prądu. W urządzeniu znajduje się bateria litowo-jonowa lub litowo-polimerowa. Dzięki kompaktowej konstrukcji zazwyczaj mieszczą się one w kieszeni lub torebce, dzięki czemu można z nich korzystać praktycznie w każdym miejscu. Przyda się zatem wszystkim tym, którym zależy na działaniu urządzeń elektronicznych w każdej sytuacji.

d2l34od

Przemyśl swoje potrzeby

Planując zakup PowerBanku, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, w jakich okolicznościach będziemy używali urządzenia. Istotne znaczenie ma, czy będziemy go nosić codziennie, aby tylko nieco podładować telefon lub tablet, czy też zabieramy go w podróż, gdzie możemy przez kilka dni nie mieć dostępu do prądu. Ważne jest również, jakie sprzęty zamierzamy ładować za pomocą naszej przenośnej baterii. W przypadku tabletu korzystniejszy będzie zakup produktu o natężeniu 2A, przy mniejszych urządzeniach natomiast wystarczy 1A. Należy również zastanowić się, czy sprzęt będzie narażony na niesprzyjające warunki atmosferyczne lub mechaniczne uszkodzenia. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla wyboru obudowy.

Pojemność dostosowana do ciebie

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru PowerBanku jest pojemność urządzenia mierzona w mAh. Warto dostosować ją do własnych potrzeb. Pojemności wahają się od 200. mAh do wartości nawet dziesięciokrotnie większej. Jeśli zamierzamy używać urządzenia jedynie do zasilenia np. telefonu na kilkadziesiąt minut, wystarczy minimalna pojemność. Gdy natomiast znaczenie dla nas ma całkowite naładowanie urządzenia, warto poważnie rozważyć znacznie większe pojemności.

d2l34od

Trzeba pamiętać, że urządzenia samoistnie tracą energię, co oznacza, że podanej przez producenta pojemności nie da się w prosty sposób przeliczyć na liczbę możliwych doładowań. Przykładowo, posiadanie smartfonu z baterią o pojemności 220. mAh i PowerBanku o takiej samej pojemności wcale nie oznacza, że uda nam się całkowicie naładować telefon. Straty pojemności zależą w dużej mierze od jakości urządzenia. Tanie baterie przenośne o dużej pojemności zwykle posiadają straty rzędu nawet 50-60 proc. Przy urządzeniach od sprawdzonych producentów wartości te wynoszą najczęściej ok 10-15 proc.

Waga vs. pojemność

Duża pojemność PowerBanku oznacza nie tylko możliwość kilkukrotnego ładowania elektronicznych gadżetów. Parametr ten wpływa również znacząco na wagę i rozmiar urządzenia. Warto o tym pamiętać zwłaszcza przy zakupie produktów mających towarzyszyć nam podczas podróży. Jest to istotne szczególnie przy długich, pieszych wędrówkach lub pakowaniu bagażu podręcznego.

Zadbaj o bezpieczeństwo

d2l34od

Istotne przy wyborze naszego urządzenia jest to, jakie znaczenie dla producenta ma bezpieczeństwo ładowanych urządzeń. Ważne jest, aby wybrany produkt posiadał zabezpieczenie przed zwarciem, przeładowaniem, przegrzaniem, a także zbyt wysokim lub niskim napięciem. Tego typu mechanizmów zazwyczaj brakuje w tanich, niskiej jakości PowerBankach. Może to nie tylko znacząco skrócić ich żywotność, lecz także negatywnie wpłynąć na działanie ładowanych urządzeń, z uszkodzeniem ich akumulatora włącznie.

Uniwersalność ma znaczenie

Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są możliwości korzystania z produktu. Warto wybrać urządzenia, które posiadają najbardziej popularne na świecie złącza microUSB i USB –. pozwoli to na korzystanie z magazynu energii bez konieczności sięgania po adapter. Znaczenie ma również liczba portów. – Kupując PowerBank o większej pojemności warto zdecydować się na taki, który posiada dwa złącza USB. Pozwoli to na ładowanie dwóch urządzeń elektronicznych jednocześnie. Jest to szczególnie ważne, gdy obydwu rozładowanych sprzętów potrzebujemy możliwie najszybciej – mówi Agnieszka Medoń z GP Battery Polska.

(Nie)przydatne dodatki

d2l34od

Producenci niekiedy starają się uatrakcyjnić swoje urządzenia, wmontowując w nie różnego rodzaju gadżety typu latarki, wyświetlacze LED czy nawet kalkulatory. Najczęściej służą one jednak odwróceniu uwagi od niskiej jakości urządzenia. Sprawdzeni producenci zazwyczaj wybierają bardziej minimalistyczną formę. Jedyną dodatkową funkcją, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze PowerBanku, jest wskaźnik poziomu naładowania –. jest to cenna informacja z punktu widzenia użytkowania i przechowywania produktu.

Cena a jakość

W serwisach aukcyjnych można znaleźć wiele niezwykle tanich urządzeń o dużej pojemności. Nie można jednak dać się nabrać –. za niską ceną idzie zwykle słaba jakość. Takie PowerBanki zazwyczaj zużywają się zaskakująco szybko, w skrajnych przypadkach mogą również doprowadzić do zniszczenia ładowanych urządzeń. Dlatego też warto szukać okazji i znajdować produkty sprawdzonych producentów.

JB

d2l34od

Podziel się opinią

Share
d2l34od
d2l34od
Więcej tematów