Jak przyspieszyć internet? Proste sposoby

Jak przyspieszyć internet? Proste sposoby

Jak przyspieszyć internet? Proste sposoby
Źródło zdjęć: © © tomispin - Fotolia.com
02.01.2014 12:22, aktualizacja: 29.12.2016 08:18

Prędkość połączenia z internetem, jaką zapewniają dostawcy usług zwiększa się z każdym rokiem. Aby podnieść jakość usług, w dużych miastach Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadzi niebawem niezależny test prędkości internetu. Nadal jednak pozostają w Polsce miejscowości, gdzie dostęp do sieci możliwy jest jedynie za pośrednictwem operatorów komórkowych albo lokalnego usługodawcy, który nie posiada łącza pozwalających na osiąganie transferów rzędu kilkudziesięciu MB/s.

Prędkość połączenia z internetem, jaką zapewniają dostawcy usług telekomunikacyjnych zwiększa się z każdym rokiem. Aby podnieść jakość usług, w dużych miastach Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadzi niebawem niezależny test prędkości internetu. Nadal jednak pozostają w Polsce miejscowości, gdzie dostęp do sieci możliwy jest jedynie za pośrednictwem operatorów komórkowych albo lokalnego usługodawcy, który nie posiada łącza pozwalających na osiąganie transferów rzędu kilkudziesięciu MB/s.

W takim wypadku nie ma co rozpaczać - lepiej wziąć sprawy we własne ręce. Kilka prostych modyfikacji, które każdy może samodzielnie wprowadzić, pozwoli podnieść jakość naszego połączenia z globalną siecią. Zebraliśmy porady, które pomogą zwiększyć prędkość połączenia z internetem.

_ GB/SW/GB _

1 / 5

Wybierz odpowiedni router

Obraz
© Sean MacEntee via flickr.com / CC

Wielu dostawców internetu oferuje wraz z usługą dzierżawę routera bezprzewodowego. Niestety takie urządzenia bardzo często mają ograniczoną możliwość konfiguracji – niejednokrotnie w ogóle nie mamy dostępu do ustawień urządzenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by taki router zastąpić własnym. Oczywiście wiąże się to z wydatkiem rzędu 100-200 zł, ale warto rozważyć poniesienie tych kosztów.

Na co zwrócić uwagę kupując router? Jeśli zależy nam na stabilnym, szybkim połączeniu, sprawdźmy czy urządzenie obsługuje funkcję QoS (Quality of Service) oraz czy daje możliwość ustawienia priorytetów i limitów prędkości dla poszczególnych aplikacji. Dzięki temu zadbamy, by pasmo było odpowiednio dzielone między różne programy, zależnie od potrzeb czy pory dnia. Dobrze również pomyśleć o routerze dwuzakresowym, który może działać w paśmie częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz. Jeśli w naszym domu i w jego pobliżu działa wiele urządzeń bezprzewodowych, sieć może być zakłócana, a ponieważ większość urządzeń Wi-Fi korzysta z częstotliwości 2,4 GHz, połączenie w paśmie 5 GHz pozwoli na znaczną poprawę jakości usługi. Należy tylko pamiętać, że zarówno router, jak i karty sieciowe w naszych komputerach muszą umożliwiać pracę w wyższym pasmie.

2 / 5

Zaktualizuj firmware routera

Obraz
© phylevn via flickr.com / CC

Za działanie routera odpowiada zainstalowane w nim oprogramowanie układowe – firmware. Podobnie, jak każdy inny program, również firmware jest co jakiś czas aktualizowany. Kolejne wersje oprogramowania wprowadzają zazwyczaj istotne zmiany i poprawiają wykryte błędy. Najnowszy firmware znajdziemy na stronie producenta.

Alternatywą jest wykorzystanie darmowego oprogramowania firm trzecich, jak DD-WRT. To rozwiązanie może udostępnić nam całą gamę nowych funkcji w routerze i znacząco zwiększyć jego wydajność. Zanim jednak je zainstalujemy, pamiętajmy by sprawdzić czy nasz router jest przez nowy firmware wspierany. Trzeba również pamiętać, że wgranie oprogramowania firm trzecich w routerze, może powodować utratę gwarancji producenta.

3 / 5

Zmień adresy serwerów DNS

Obraz
© GRC DNS Benchmark

Gdy wpisujemy w przeglądarce adres strony internetowej, którą chcemy wyświetlić, jedną z pierwszych rzeczy, jakie wykonuje oprogramowanie jest ustalenie adresu serwera, który tę stronę przechowuje. Odbywa się to przez połączenie z tzw. serwerem DNS, na którym znajduje się „mapa adresów”. Warto więc zadbać by połączenie z serwerami DNS, z którymi łączy się nasz router było jak najszybsze.

Adresy serwerów DNS możemy zazwyczaj zmienić w panelu konfiguracyjnym routera (dostęp do niego uzyskamy zazwyczaj wpisując w przeglądarce adres 192.168.0.1 lub 192.168.1.1). Do określenia najszybszych serwerów DNS dla naszego komputera posłuży darmowy program GRC DNS Benchmark.

4 / 5

Używaj akceleratorów pobierania

Obraz
© © Artur Marciniec - Fotolia.com

Wiadomo, że prędkość połączenia jest najbardziej istotna, gdy pobieramy z sieci duże pliki. To zadanie można zdecydowanie przyspieszyć wykorzystując tzw. „akceleratory pobierania”. Zamiast ściągać plik od jego początku do końca, uruchamiają one w jednym momencie wiele procesów pobierania, z których każdy odpowiada za ściągnięcie innego fragmentu pliku. Dodatkową zaletą tego typu programów jest możliwość zatrzymywania i wznawiania pobierania od momentu, w którym skończyliśmy, nawet jeśli przerwa w pobieraniu nastąpiła w wyniku jakiejś awarii. Jednym z lepszych, darmowych narzędzi tego typu jest JDownloader.

5 / 5

Wykorzystaj moc przeglądarki

Obraz
© © Volodymyr Krasyuk - Fotolia.com

Nowoczesne przeglądarki internetowe posiadają funkcje, które przyspieszają otwieranie stron internetowych. Niezwykle popularny w Polsce Firefox pozwala na instalację całej gamy dodatków, które przyspieszą przeglądanie internetu. Google Chrome oraz Internet Explorer 11 wyposażono z kolei w mechanizmy, które przewidują w jakie linki na stronach będziemy klikać i przygotowują te strony w tle jeszcze zanim do nich przejdziemy. Z kolei Opera posiada tryb, w którym strony internetowe są najpierw przesyłane do serwerów producenta przeglądarki, gdzie są odpowiednio kompresowane i dopiero w mniej obciążającej wersji wysyłane do naszego komputera. To zmniejsza trochę jakość niektórych treści, ale zdecydowanie przyspiesza przeglądanie sieci.

_ GB/SW/GB _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (373)