Trwa ładowanie...
CHIP

Jak poznać autora anonimowego maila

Naukowcy z Uniwersytetu Concordia twierdzą, że opracowali metodę na identyfikowanie autorów anonimowych e-maili, na tyle skuteczną, że może być wykorzystana przez sądy.
Share
Jak poznać autora anonimowego maila
d36yiue

Policja jak na razie może wykorzystać numery IP, by odnaleźć źródło danej wiadomości. Często się jednak okazuje, że pod wskazanym miejscem na mapie mieszka więcej, niż jedna osoba. Nie może to stanowić dowodu w żadnej sprawie sądowej.

- Od lat słyszymy o niepokojącym wzroście cyberprzestępstw, do których wykorzystuje się anonimowe e-maile - mówi profesor Benjamin Fung. - Te e-maile mogą zawierać groźby, dziecięce porno, umożliwiać komunikację między bandziorami czy przenosić złośliwe oprogramowanie - dodaje. Dlatego też Fung, wraz z kolegami, wykorzystał algorytmy znane z systemów rozpoznawania mowy czy data miningu, by opracowały one szablony zachowań, schematy, które powtarzają się w analizowanych mailach.

 Pokaż mi swojego maila, a powiem ci kim jesteś (fot. Sxc.hu)
Źródło: Pokaż mi swojego maila, a powiem ci kim jesteś (fot. Sxc.hu)

- Powiedzmy, że anonimowy mail zawiera literówki czy błędy gramatyczne, albo jest pisany bez wielkich liter. Wykorzystujemy te cechy, by opracować profil nadawcy. I udaje nam się to z dużą dokładnością. Możemy wskazać autora, jego płeć, narodowość czy poziom wykształcenia - twierdzi Fung.

Metodę przetestowano na bazie danych Enrona, zawierających 20. 000 maili 158 pracowników tej firmy. Wykorzystując próbkę 10 maili każdej z 10 testowanych osób, metoda identyfikowała autora z dokładnością 80-90 procent.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl:"PC umiera, a wszyscy zostaniemy fanami Apple'a"

d36yiue

Podziel się opinią

Share
d36yiue
d36yiue
Więcej tematów