Jak odnaleźć zgubiony/skradziony telefon?

Jak odnaleźć zgubiony/skradziony telefon?

Jak odnaleźć zgubiony/skradziony telefon?
27.05.2015 14:58, aktualizacja: 29.12.2016 08:19

Mimo, że kradzieże telefonów są coraz rzadsze, to wciąż jednak się zdarzają. Często to my sami gubimy nasze smartfony - zostawiamy je w komunikacji miejskiej, na ławce w parku, w taksówce. Utrata telefonu nie oznacza jednak, że nie mamy żadnych szans na jego odzyskanie. Istnieje kilka prostych sposób na to, aby namierzyć zgubę, zablokować do niej dostęp, a w skrajnych sytuacjach wymazać wszystkie dane.

Mimo, że kradzieże telefonów są coraz rzadsze, to wciąż jednak się zdarzają. Często to my sami gubimy nasze smartfony - zostawiamy je w komunikacji miejskiej, na ławce w parku, w taksówce. Utrata telefonu nie oznacza jednak, że nie mamy żadnych szans na jego odzyskanie. Istnieje kilka prostych sposób na to, aby namierzyć zgubę, zablokować do niej dostęp, a w skrajnych sytuacjach wymazać wszystkie dane.

1 / 4

Telefony z Androidem i iOS

Obraz
Fotolia

Posiadacze telefonów z Androidem mogą skorzystać z prostego - i co najważniejsze darmowego - narzędzia oferowanego przez Google. Aby namierzyć w którym miejscu znajduje się nasz telefon wystarczy wejść na stronę Menadżera Urządzeń (Device Menager) którą znajdziecie pod adresem http://www.android.com/devicemanager. Strona przywita was oknem logowania. Ważne jest, abyśmy zalogowali się tym samym loginem i hasłem, które użyliśmy podczas konfigurowania swojego telefonu. Po zalogowaniu zobaczycie listę swoich urządzeń powiązanych z kontem i będziecie mogli wykonać kilka akcji.

Opcja pierwsza - pokaż na mapie

Dzięki tej funkcji w ciągu kilkunastu sekund będziemy mogli zobaczyć na mapie, gdzie aktualnie znajduje się nasz telefon. W tym wypadku wymagane jest, aby telefon był włączony i zalogowany do sieci lub połączony z Wi-Fi. W przeciwnym wypadku zostanie pokazana ostatnia znana pozycja.

Opcja druga - zadzwoń na swój telefon

Jeśli okaże się, że mapa pokazuje, iż telefon znajduje się w waszym domu możecie zadzwonić sami do siebie. Przeszkodą nie są nawet wyłączone dzwonki, ponieważ zostaną one zdalnie włączone.

Opcja trzecia - zablokuj telefon

W sytuacji utraty telefonu możecie także skorzystać z opcji zdalnego zablokowania urządzenia. Możecie za jej pomocą zmienić hasło dostępu do telefonu, zablokować go, a także wyświetlić na jego ekranie komunikat z prośbą kontakt, podając swoje dane np. inny numer telefonu albo adres e-mail.

Opcja czwarta - wymazywanie danych z telefonu

W ostateczności możecie się także zdecydować na całkowite wymazanie wszystkich danych z telefonu i przywrócenie go do ustawień fabrycznych. Ma to sens, kiedy w telefonie przechowujecie cenne dane jak np. numery kart kredytowych itp.

Usługa Google ma jednak pewne ograniczenia. Wymaga, aby telefon był połączony z siecią, miał włączony transfer danych oraz moduł GPS. Warto też zawczasu sprawdzić, czy nasz telefon ma włączone odpowiednie opcje pozwalające na zdalne nim zarządzanie. W tym celu na swoim telefonie musimy odnaleźć ikonę podpisaną jako "Ustawienia Google", a następnie w zakładce "Bezpieczeństwo" zezwolić na zdalne lokalizowanie oraz na zdalną blokadę i wymazywanie.

Bardzo podobne możliwości oferuje wbudowana w system iOS aplikacja "Znajdź", która dostępna jest zarówno z poziomu dowolnego innego urządzenia Apple, jak i poprzez stronę internetową. Umożliwia ona namierzenie telefonu na mapie, zablokowanie urządzenia lub zdalne wymazanie wszystkich zapisanych w telefonie danych.

2 / 4

Windows Phone

Obraz
Materiały prasowe

Microsoft również nie zapomniał o swoich użytkownikach i udostępnia narzędzie, które działa podobnie do wyżej opisanych. Konieczne jest (podobnie jak w przypadku iOS oraz Androida) zalogowanie się na odpowiedniej stronie za pomocą tego samego loginu i hasła, jakim zalogowaliśmy się do telefonu. Aby rozpocząć poszukiwania wchodzimy na stronę http://account.microsoft.com/devices, logujemy się, a następnie wybieramy opcję "Znajdź mój telefon". Tutaj - dokładnie tak, jak w przypadku poprzednich rozwiązań - będziemy mogli zlokalizować telefon na mapie, zadzwonić na niego, zablokować urządzenie i zdalnie wymazać wszystkie dane. Podobne są również warunki - telefon musi być połączony z siecią komórkową i mieć aktywny transfer danych lub być połączony z siecią Wi-Fi.

3 / 4

Rozwiązania alternatywne

Obraz
Materiały prasowe

W marketach z oprogramowaniem jak Google Play, App Store i Windows Store znajdziemy całkiem sporo aplikacji pozwalających nam na zdalne zarządzanie telefonem. Prym wiodą tutaj producenci oprogramowania antywirusowego jak np. Kaspersky, czy ESET. Ich programy pozwalają na znacznie większą interakcję z telefonem. Przykładowo, Kaspersky umożliwia zablokowanie telefonu, czy też wymazanie danych za pomocą specjalnie spreparowanego SMS

4 / 4

Nic nie działa - co wtedy?

Obraz

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie działa, możemy jeszcze liczyć na operatora oraz policję. Przede wszystkim ograniczmy potencjalne straty i zablokujmy u operatora kartę SIM. W ten sposób zabezpieczymy się przed wysokim rachunkiem telefonicznym. W drugim etapie zgłośmy na policji oraz u operatora kradzież telefonu. W ten sposób zostanie zablokowany numer IMEI, po którym sieci komórkowe rozpoznają konkretne urządzenie. Daje to operatorom możliwość zablokowania wszelkich usług - z takiego telefonu nie da się nigdzie zadzwonić, wysłać SMS, czy skorzystać z jakichkolwiek innych opcji zależnych od operatora. Po drugie, taki telefon łatwo namierzyć i istnieje jakaś szansa na jego odzyskanie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)