Jak nazwać "Wearables" po polsku?

Jak nazwać "Wearables" po polsku?

Jak nazwać "Wearables" po polsku?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.09.2015 12:38, aktualizacja: 10.09.2015 14:56

Technologia rozwija się tak szybko, że rodzimy język za nią nie nadąża i coraz gęściej otaczają nas zapożyczenia, szczególnie z języka angielskiego. Profesor Bralczyk w ostatnim numerze magazynu Connected (2/2015) przekonuje, że nie zawsze trzeba na siłę szukać polskich odpowiedników, choć takie poszukiwania są chwalebne i mają już swoją historię w Polsce.

Właśnie w wyniku konkursów ogłaszanych na łamach prasy powstały takie polskie słowa jak „podomka”, „śmigłowiec”. czy „rajstopy”. Choć trzeba przyznać, że nie zawsze takie inicjatywy kończą się sukcesem. Przed wojną został rozpisany konkurs na polski odpowiednik słowa „weekend”. Propozycji nadeszło sporo - świętówka, dwudzionek, przedświątek, dwudniówka, wylotka, niedziałek, pokrzepiówka, świątecznik, wydech, przewietrze, wywczaśnik, wypoczka i inne. Jednak żaden z tych pomysłów nie przyjął się w języku polskim, a sam Tuwim skwitował te próby następująco:

„W słowotwórstwie, jak w każdej twórczości, potrzebny jest talent, a czasem natchnienie. Puszkin powiedział, że natchnienie potrzebne jest nawet w geometrii. Ale jak widać, ten stan błogosławiony nie towarzyszył autorom powyższych projektów.”

Czerpiąc z tradycji tego typu konkursów i licząc na natchnienie autorów, ogłoszono konkurs na najlepszy polski odpowiednik słowa „wearables”. Propozycji przyszło wiele i komisja konkursowa składająca się z redakcji magazynu Connected oraz prof. Bralczyka miała trudny orzech do zgryzienia. Po burzliwych obradach zwyciężyło słowo „nosidła”. Dlaczego akurat ta propozycja przekonała komisję i skąd wziął się pomysł? Jak tłumaczy sam autor:

„Tradycyjne nosidła wyszły niemal całkowicie z użycia, więc nie będzie problemu z nakładaniem się znaczeń. W razie czego można będzie kiedyś doprecyzować "nosidła na wodę". Jest jeszcze bonus: w tym słowie słychać jeszcze SIDŁA - a cała ta otaczająca (osaczająca?) nas coraz bliżej technologia to takie właśnie sidła, o ile nie będziemy z niej rozważnie korzystać :)”

Kreatywnemu autorowi hasła, panu Dariuszowi Ćwiklakowi, gorąco gratulujemy!

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)