Jak działają nowoczesne systemy dozowania?

Jak działają nowoczesne systemy dozowania?

Jak działają nowoczesne systemy dozowania?
Źródło zdjęć: © materiał klienta
02.06.2020 09:57

Produkcja coraz mniejszych i bardziej precyzyjnych elementów maszyn oraz tworzenie ponadprzeciętnie trwałych konstrukcji wymaga stosowania zdecydowanych rozwiązań. Postępująca miniaturyzacja spowodowała dynamiczny rozwój technologii dozujących.

Artykuł sponsorowany

Igły dozujące w systemach dozowania płynów

Specjalistyczne igły dozujące to ważne elementy, z których zbudowane są nowoczesne systemy dozowania. Uznanym na rynku producentem komponentów tej klasy jest polskie przedsiębiorstwo AMB Technic: https://amb.pl/. Znajdują one zastosowanie w wielu obszarach przemysłu. Końcówki robocze są stosowane do precyzyjnego odmierzania dozy wszelkiego rodzaju substancji płynnych, głównie płynów montażowych. Pozwalają na dokładne aplikowanie cieczy tam, gdzie to konieczne w ilości niezbędnej do prawidłowego mocowania elementów. Wysokiej klasy igły EFD stanowią szpice dozujące o wszechstronnym zastosowaniu, które wyglądem przypominają tradycyjne strzykawki używane w szpitalach. Potrafią ukształtować strumień cieczy w optymalny, laminarny sposób, co zawdzięczają tępemu zakończeniu.

Dozowanie z użyciem metody wolumetrycznej

Jedną z popularnych technologii są wolumetryczne systemy dozowania, które stanowią bardzo dobrą alternatywę dla klasycznych rozwiązań opartych na algorytmie czasowo-ciśnieniowym. Eliminują one problem odmierzania cieczy o zmieniającej się w czasie lepkości. Należy pamiętać, iż substancje montażowe mogą zachowywać się inaczej w zależności od temperatury otoczenia, ciężaru właściwego czy ciśnienia atmosferycznego. Przy dużej precyzji pracy już niewielkie wahania mają wpływ na efekt, a zarazem jakość i solidność łączenia.

Technologia wolumetryczna pozwala także na stosowanie zmiennej prędkości w trakcie procesu aplikacji. Umożliwia to korekcję błędów ruchu i synchronizację z szybkością posuwu taśmy produkcyjnej albo poruszającym się robotem. Podnosi to wydajność produkcji.

Zalety stosowania nowoczesnych instalacji dozowania

Wykorzystanie nowoczesnych instalacji do dozowania substancji montażowych niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Jakie są zalety ich zastosowania?
• Precyzja aplikacji cieczy roboczej w procesie produkcyjnym,
• Możliwość pracy z substancjami o dowolnych parametrach fizyko-chemicznych,
• Dokładna synchronizacja prędkości pomiędzy systemem a linią technologiczną,
• Ułatwienie miniaturyzacji komponentów elektronicznych,
• Znaczna redukcja jednostkowych kosztów wyprodukowania elementu,
• Niskie nakłady finansowe na eksploatację oraz serwis,
• Wzrost wydajności linii produkcyjnej.

Rozwiązania technologiczne w zakresie instalacji dozujących są wciąż rozwijane. Obecnie istnieje już możliwość wdrożenia systemów dozowania pracujących z prędkością 20 kHz.

Zastosowania przemysłowych systemów dozujących

Niepodważalne zalety związane ze stosowaniem maszyn do precyzyjnej i szybkiej aplikacji płynów montażowych sprawiły, iż znajdują one uniwersalne zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Są używane do produkcji:

• komponentów medycznych,
• nowoczesnych układów elektronicznych,
• ogniw oraz paneli fotowoltaicznych,
• elementów samochodów osobowych,
• leków oraz produktów farmaceutycznych,
• wysokiej jakości uszczelnień maszyn lotniczych,
• przetwornic zasilających w instalacjach solarnych.

Innowacyjne technologie montażowe pozwalają na produkcję coraz mniejszych, a zarazem bardziej wydajnych i bezawaryjnych układów mechanicznych, jak i mikroprocesorowych. Pozwalają jednocześnie na wdrażanie rozwiązań o niskim poborze mocy i emisji ciepła.

Niezawodne i precyzyjne systemy dozowania cieczy

Obecne na rynku niezawodne i precyzyjne systemy dozowania cieczy zrewolucjonizowały wiele obszarów produkcji przemysłowej. Jeżeli szukasz profesjonalnej technologii montażu, która pozwoli Ci na miniaturyzację komponentów, powinieneś się nimi zainteresować!

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)