Jak dbać o komputer w czasie upału?

Jak dbać o komputer w czasie upału?

Jak dbać o komputer w czasie upału?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
15.07.2010 11:28, aktualizacja: 04.08.2012 21:44

Gdy dosięgają nas upalne dni i temperatura oscyluje w okolicach 30 stopni, robi się tak gorąco, że pocimy się i szukamy ochłody. Lecz nie tylko my przeżywamy ciężkie chwile. Nasze komputery również musza znosić problemy przegrzewania się. Trzeba uważać, gdyż może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia ważnych dla nas danych.

Miejsce pracy to podstawa

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na miejsce, w którym korzystamy z komputera lub laptopa. W przypadku tego drugiego trzeba pamiętać, aby powierzchnia na której leży w czasie pracy nie absorbowała ciepła. Warto zdejmować obrus, czy inne ozdoby, aby poprawić wymianę ciepła między laptopem, a meblem. Jeśli używamy komputera stacjonarnego, trzeba pamiętać, żeby nie stawiać go zbyt blisko ścian, gdyż łatwo się nagrzewają. Zmniejsza to chłodzące właściwości obudowy.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Kurz to wróg komputera

Utrzymanie porządku to konieczność. Gromadzący się wewnątrz komputera kurz utrudnia wymianę ciepła z otoczeniem, a w sporadycznych przypadkach może zablokować pracę wentylatorów. Warto więc zakupić sprężone powietrze, wyłączyć zasilanie i przeprowadzić gruntowne sprzątanie wnętrza naszego „blaszaka”. Kurz dodatkowo stwarza zagrożenie uszkodzenia podzespołów, z powodu swoich właściwości elektrostatycznych. Może doprowadzić do nagromadzenia się ładunku elektrycznego i spowodować poważne spięcie.

Otwarta obudowa ma znaczenie

Gdy już przeczyścimy komputer, możemy pozwolić sobie na pozostawienie otwartej obudowy. Zwiększymy w ten sposób możliwości wymiany ciepła komputera z otoczeniem, co na pewno poprawi jego wydajność. Zwiększymy też tempo jego kurzenia się i możliwość wessania różnych drobnych śmieci czy zwierzęcej sierści. Należy więc zadbać o to, aby okolice naszej maszyny były czyste i nie groziły zalaniem płyty głównej. Ciekawskie zwierzaki domowe bądź dzieci to też potencjalne niebezpieczeństwo, dla obu stron.

Dowiedz się więcej: Jaki klimatyzator kupić? Zwróć uwagę na przepływ powietrza

Z obudową należy jednak uważać, ponieważ niektóre produkowane są ze specjalną przystawką, która otacza przestrzeń procesora. Zbudowana jest z myślą o zapewnieniu jak najwydajniejszego przepływu powietrza wokół CPU. Warto zadbać o to, aby każdy z wentylatorów naszego komputera był wyczyszczony i nie przesłonięty. Nie zastawiajmy wylotu powietrza z obudowy, taśmy i okablowanie wewnętrzne powinno być związane, a zasilacz główny wyposażony w dodatkowe wiatraczki.

Obraz
© (fot. arctic-cooling)

Dodatkowe chłodzenie

Chłodzenie w postaci dodatkowych wiatraków można zamontować również w innych miejscach przestrzeni komputera. Jeśli sprzątanie było bardzo owocne, na pewno znajdzie się na to trochę miejsca. Wiele obudów tworzone jest z myślą o takich usprawnieniach. Mają one kilka otworów, do których można przymocować wiatraczki. Inną metodą zmniejszenia wewnętrznej temperatury jest zamontowanie specjalnych systemów chłodzących. Często stosowane są systemy wodne, choć ich popularności dorównuje metoda chłodzenia ciekłym azotem, a nawet ciekłym tlenem. Są to rozwiązania przeznaczone dla komputerów stacjonarnych. Laptopy mają swój sposób na walkę z upałem, w postaci specjalnych podstawek odprowadzających ciepło. Ich projektanci prześcigają się w tworzeniu tych produktów, ale najbardziej standardowe rozwiązanie składa się z płytki wspartej na nóżkach, z dołączonymi wiatraczkami.

Dowiedz się więcej: Jaki klimatyzator kupić? Problemy z zasilaniem

Zwiększenie ilości urządzeń chłodzących, zwiększa zapotrzebowanie na moc. To bardzo istotna sprawa i należy mieć ją cały czas na uwadze. Prędzej czy później będzie nam potrzebny nowy, mocniejszy zasilacz, a czasem nawet zewnętrzne źródła zasilania. Dodając do poboru mocy systemów chłodzących nasz komputer, pobór urządzeń, które mają chłodzić nas, możemy uzyskać wartość mocno obciążającą sieć elektryczną. Jest to sytuacja raczej graniczna, choć możliwa, a rachunki na pewno to odnotują. Nadwyrężenie domowej sieci elektrycznej może prowadzić do spadku napięcia zasilania, a to z kolei może doprowadzić do większych uszkodzeń niż nagły i całkowity jego brak.

Obraz

Monitorowanie systemu

Warto zachować rozsądek w działaniach i zdać się najpierw na oprogramowanie pozwalające na monitorowanie parametrów systemu. Programy takie jak SpeedFan czy MotherBoard Monitor zapewnią wiele dokładnych informacji o stanie naszego komputera, temperaturze jego newralgicznych elementów czy prędkości obrotu wentylatorów. Spadek ich prędkości może być sygnałem o nagromadzeniu się kurzu. Optymalne temperatury dla CPU i procesora karty graficznej to ok. 50-6. stopni Celsjusza. Jeśli osiągają wartość 70 i więcej to komputer potrzebuje pomocy.

Nie korzystaj z komputera

Zaprzestanie wszelkiej pracy na komputerze to rozwiązanie równie radykalne, co skuteczne. Nie obciążając procesora i karty graficznej zapewnimy im większą żywotność. Naturalnie nie każdy może sobie pozwolić na odstąpienie od swej maszyny. Polecam zatem wysprzątanie komputera i sprawdzenie uzyskanej w ten sposób wydajności. Jeśli wciąż będzie niewystarczająca, to warto podjąć dalsze kroki ku zmniejszeniu temperatury komponentów i zwiększeniu komfortu pracy w upalne dni.

Dowiedz się więcej: Jaki klimatyzator kupić?

_ (Michał Hewelt) _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)