Trwa ładowanie...
d1pdahg

ISS: Na Międzynarodową Stację Kosmiczną wreszcie dotarła nowa toaleta

W poniedziałek rano zupełnie nowa kosmiczna toaleta dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Długo oczekiwaną przesyłkę wysłano na pokładzie statku kosmicznego S.S. Kalpana Chawla. Oprócz tytanowej toalety za 23 mln dolarów na ISS dotarło około 4 ton innych potrzebnych materiałów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (Pixabay)
d1pdahg

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w poniedziałek (05.10.20 r.) otrzymała nową toaletę, którą członkowie załogi po zainstalowaniu będą testowali przez kilka najbliższych miesięcy. Mają sprawdzić, czy urządzenie nadaje się do przyszłych misji na Księżyc.

Nowa toaleta na ISS

Dokowanie frachtowca o nazwie Cyngus nadzorował Chris Cassidy, który dowodzi obecną ekspedycją. Przypadkowo wydarzenie zbiegło się z rozpoczęciem Światowego Tygodnia Kosmicznego 2020, który potrwa od 4 do 10 października. Jego celem jest podkreślenie roli i znaczenia eksploracji kosmosu oraz technologii na codzienne życie.

Toaleta, która jest pierwszą toaletą wysłaną przez NASA na ISS od 1990 roku, została zaprojektowana tak, by jej użytkowanie było łatwe i bezpieczne dla załogi. Oryginalna toaleta pozostanie na swoim dawnym miejscu. Warto jednak zaznaczyć, że została przygotowana w taki sposób, aby najlepiej służyć mężczyznom. Nowe rozwiązanie uwzględnia też potrzeby kobiet, które coraz częściej stanowią integralną część załóg udających się na ISS.

Testy toalety są istotne z punktu widzenia przyszłych misji NASA. Agencja kosmiczna planuje misję Artemida, podczas której zamierza wysłać pierwszą kobietę na Księżyc.

d1pdahg

Zobacz też: NASA: Mars 2020 poleci uzbrojony w laser o dużej mocy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1pdahg

Podziel się opinią

Share
d1pdahg
d1pdahg
Więcej tematów