iPhone 3G S vs. Palm Pre: pojedynek gigantów

iPhone 3G S vs. Palm Pre: pojedynek gigantów

09.06.2009 12:30, aktual.: 09.06.2009 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Premiery najbardziej oczekiwanych smartfonów ostatnich miesięcy mamy już za sobą. Palm Pre trafił już na sklepowe półki, iPhone 3G S znajdzie się na nich w ciągu kilkunastu dni. Jak oba urządzenia wyglądają w porównaniu?

iPhone 3. S wyglądem do złudzenia przypomina wersję 3G, jednak dość istotne zmiany zaszły w konstrukcji urządzenia, m.in. wsparcie dla 7.2 Mbps HSDPA i poprawiony aparat fotograficzny.
Pre został po raz pierwszy pokazany przez producenta na tegorocznych targach Consumer Electronics Show. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu WebOS, wyposażone jest w 3,1-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 320x48. pikseli, który rozpoznaje zarówno nacisk jednego, jak i kilku palców, tworzących gest. Pre obsługuje standard przesyłania danych EV-DO Rev A, Wi-Fi 802.11 b/g i Bluetooth, dysponuje też modułem GPS. Inaczej niż w iPhone, w smartfonie Palma zastosowano fizyczną klawiaturę QWERTY, wysuwaną spod wyświetlacza.
Podstawowa różnica między smartfonami to cena - za tę samą kwotę 19. USD, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, można nabyć iPhone'a 16 GB i Pre z pamięcią 8 GB. iPhone 8-gigabajtowy z kolei znacznie potaniał (Apple obniżyło jego cenę do 99 dolarów). Dostępna będzie też droższa wersja iPhone'a, wyceniona na 299 dolarów, ale oferująca aż 32 GB pamięci.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Oba urządzenia wyposażone są w 3-megapikselowe aparaty cyfrowe. W smartfonie Palm moduł aparatu współpracuje z lampą błyskową LED, nie posiada jednak funkcji autofokusa ani nagrywania wideo, użytkownik nie może też dostosować balansu bieli czy ekspozycji. Nowy iPhone wreszcie pozwala rejestrować filmy (w rozdzielczości VGA, 3. kl/s), umożliwia też fotografowanie z autofokusem i z automatycznym ustawianiem balansu bieli.
Przez krótki czas Pre - od chwili jego premiery rynkowej (6 czerwca) do prezentacji iPhone'a 3. S na konferencji WWDC 2009 (8 czerwca) - górował nad rywalem dzięki obecności takich opcji jak możliwość kopiowania i wklejania zaznaczonego tekstu czy wysyłanie MMS. W iPhone 3G tych opcji nie było, jednak nowa wersja smartfonu Apple będzie je oferować.

Obraz
© (fot. IDG)

Żadne z urządzeń nie dysponuje odbiornikiem radia FM. iPhone, w przeciwieństwie do Pre, umożliwia korzystanie z elektronicznego kompasu i może być sterowany głosowo. Wciąż jednak brak wyjmowanego akumulatora.

Kolejne pole rywalizacji do baza dostępnych treści, np. gier i innych aplikacji, które można pobierać z Sieci i instalować na smartfonie. Apple ma pod tym względem znaczną przewagę - w App Store znaleźć można ponad 5. tys. pozycji, podczas gdy App Catalog firmy Palm dopiero raczkuje, w wersji beta udostępniając zaledwie kilkanaście pozycji.
Które z urządzeń bardziej przypadło ci do gustu?

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)