Internet stacjonarny nie tylko od święta! Na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę dla siebie?

Internet stacjonarny nie tylko od święta! Na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę dla siebie?20.12.2021 12:56
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Z pewnością nie wyobrażasz sobie dziś życia bez internetu. W końcu to dzięki niemu możesz utrzymywać kontakt ze znajomymi, wyszukiwać interesujące Cię informacje czy chociażby korzystać z najlepszej rozrywki. Pracujemy, robimy zakupy, słuchamy muzyki i oglądamy filmy przez internet. Dlatego powinien być on wydajny i niezawodny – takie też cechy posiada dobry internet stacjonarny. Jak go wybrać? Od podjętej przez Ciebie decyzji zależy chociażby to, z jaką prędkością będziesz mógł surfować po sieci. Na co więc zwrócić uwagę, zanim wybierzesz ofertę dla siebie?

Co wybrać – światłowód czy internet radiowy?

Kluczowym dylematem, z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć, jest podjęcie decyzji, czy lepszy będzie światłowód, czy może internet radiowy. Łatwo zauważyć, że większość dostawców usług internetowych stale promuje w swojej ofercie pierwszy z wymienionych tu rodzajów. Dlaczego? To właśnie ta technologia umożliwia jedno z najszybszych połączeń z siecią, a dodatkowo uwalnia Cię od obaw o ewentualne zakłócenia – jest bardzo stabilna.

Istotną zaletą światłowodu jest również to, że dostarcza on internet bezpośrednio do Twojego domu, bez względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. W przypadku internetu radiowego nie jest to takie oczywiste – w czasie silnych burz mogą pojawiać się problemy z dostępem.

Warto też wskazać na jeszcze inną zaletę światłowodu, która dla wielu może być tą najważniejszą – dzięki niemu możesz cieszyć się prędkością surfowania nawet do 1 Gb/s! Porównując to do łącza radiowego – cóż, prędkość tego typu internetu często nie przekracza 50 Mb/s. Światłowód to pewne i szybkie połączenie, niezależnie do tego, jaka pogoda panuje za oknem.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione tu czynniki, to właśnie światłowód wydaje się być zwycięzcą. Niemniej jednak internet światłowodowy charakteryzuje się również ograniczonym obszarem, na którym działa. Warto jednak podkreślić, że infrastruktura światłowodowa stale się rozszerza, szczególnie w większych aglomeracjach miejskich.

Sprawdź, ile urządzeń jednocześnie będzie korzystać z sieci

Nikogo nie dziwi już fakt, że obecnie można znaleźć w sklepach urządzenia, takie jak roboty odkurzające, inteligentne telewizory, smartwatche czy nawet smart żarówki, które również potrzebują dostępu do internetu. Jeśli dodatkowo weźmiesz pod uwagę liczbę osób, która z Tobą mieszka, a także to, ile sprzętów wymaga podłączenia do sieci, może się okazać, że jedynym słusznym rozwiązaniem będzie internet stacjonarny. Skąd takie wnioski?

Zauważ, że wiele urządzeń często pracuje jednocześnie – smart TV, laptop, inteligentny nawilżacz powietrza, smartfon itd. Trzeba w związku z tym wziąć pod uwagę fakt, że duża liczba połączonych urządzeń może zakłócać stabilność łączy. Często okazuje się to zbyt wielkim wyzwaniem dla internetu mobilnego. Internet stacjonarny jest zwykle stabilniejszy i – co ważne – jeśli będzie taka potrzeba, daje możliwość połączenia się "przez kabel". Dzięki czemu nie musisz martwić się o jakiekolwiek ewentualne przeszkody w działaniu domowej sieci wi-fi.

Jaka prędkość internetu będzie dla Ciebie najlepsza?

Można śmiało powiedzieć, że im wyższa prędkość, tym lepiej. Jeśli jesteś osobą, dla której korzystanie z sieci ogranicza się jedynie do sprawdzenia mediów społecznościowych, poczty, pogody i wiadomości, to z pewnością nie będziesz potrzebować na to 1 Gb/s. Najlepiej więc ten parametr dopasować do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego.

Według ekspertów z Global Broadband Experience Scorecard minimalna prędkość internetu, która zapewni płynne ładowanie stron, a także sprawdzenie najważniejszych informacji w social mediach, wynosi około 100 Mb/s. Jeśli z kolei jesteś osobą, która nie wyobraża sobie życia bez stałego połączenia z siecią, taka prędkość będzie niewystarczająca. Pracujesz lub uczysz się online? Praktycznie nie wyłączasz swojego Spotify’a? YouTube to Twój drugi dom? Prędkość 200 lub 300 Mb/s z pewnością będzie lepszym wyborem. A jeśli Twoją pasję i potrzeby podzielają inni domownicy, wskazana będzie prędkość nawet do 600 Mb/s. 

Jeśli zaś chodzi o prędkość 1 Gb/s, to często stosowane rozwiązanie w firmach i korporacjach, gdzie wielu pracowników jednocześnie zarówno ściąga, jak i pobiera dane. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś i Ty wykorzystywał taką prędkość we własnym domu. Musisz jednak zwrócić uwagę na jakość swoich urządzeń, gdyż starsze modele kart sieciowych i routerów mogą mieć problem z obsłużeniem tak wysokiej prędkości.

Na jakiego dostawcę postawić?

Praktycznie wszyscy popularni dostawcy internetu obejmują swoim zasięgiem zarówno duże miasta, jak i mniejsze miejscowości oraz wsie. Nie musisz więc rezygnować z szybkiego łącza stacjonarnego. Wystarczy, że napisz do wybranego dostawcy, zadzwonisz na infolinię lub sprawdzisz na stronie internetowej, czy jego oferta obejmuje region, w którym mieszkasz.

Często możesz trafić na świetną ofertę w atrakcyjnej cenie i z naprawdę szybkim internetem. Pamiętaj jednak, że internet to nie tylko prędkość. Liczy się też stabilne połączenie i bezpieczeństwo. W przypadku wyboru dostawcy, ważne są również profesjonalna obsługa klienta oraz szybki serwis.

Gotowy na internet nowej generacji?

Sprawdź najnowszą ofertę na internet domowy w Play! Operator przygotował interesującą propozycję na przyłącze stacjonarne od 150 Mb/s do 600 Mb/s przez 6 miesięcy za 0 zł. To nie tylko doskonałe parametry, ale również wiele innych zalet, a w tym możliwość podpisania umowa na czas niekreślony i zrezygnowania w dowolnym momencie – bez żadnych nieprzewidzianych opłat.

Dodatkowo w cenie dostaniesz doskonały router Wi-Fi, który zapewni stabilne połączenie i wysoką szybkość przepływu danych – oczywiście bezpłatnie! Dopełnieniem jest profesjonalna i błyskawiczna usługa montażowa oraz instalacja za jedyne 50 zł. By móc na co dzień cieszyć się niezawodnością, stabilnością, bezpieczeństwem oraz szybkością sieci!

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie