Trwa ładowanie...
dqp21xg

Internet satelitarny przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu

Internet satelitarny Tooway oferowany przez Eutelsat Broadband został wykorzystany w realizacji projektu mającego na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Internet satelitarny przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu
(Alan Levine / CC)
dqp21xg

Jednym z najważniejszych wskaźników określających wykluczenie cyfrowe jest dostęp do Internetu. W 2011 roku w Polsce 33 proc. gospodarstw domowych nie miało dostępu do Internetu (dane GUS). Wśród 4,179 mln gospodarstw domowych bez dostępu do sieci, 52 proc. stanowią najuboższe gospodarstwa domowe, których miesięczny dochód netto nie przekracza kwoty 1536 zł.

Odsetek osób prezentujących wysoki poziom umiejętności, czyli potrafiących wykonać pięć lub sześć czynności związanych z obsługą komputera, w Polsce wynosi 18 proc. Spośród krajów Unii Europejskiej jedynie Rumunia i Bułgaria ma niższy odsetek. Średnia to 25 proc., a z kolei Dania ma 42 proc. (dane Eurostatu za 2012 rok, oprac. przez MAiC).

W gminie Racławice w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka zostało zakupionych 130 komputerów, z czego 80 zostanie zainstalowanych w gospodarstwach domowych, wraz z oprogramowaniem i dostępem do internetu. Ponad połowa, bo aż 45 gospodarstw, otrzymało dostęp do zasobów internetowych dzięki Tooway. Internet satelitarny nie ma żadnych ograniczeń związanych z ukształtowaniem terenu lub warunkami pogodowymi. Umożliwia szerokopasmowy dostęp wszędzie tam, gdzie budowa infrastruktury kablowej byłaby droga, wymagałaby dużych nakładów czasowych i inwestycyjnych. Dla oddalonych gospodarstw jest to bardzo często jedyny sposób do uzyskania stałego, bezawaryjnego dostępu do internetu.

dqp21xg

Zobacz także: Internet będzie szybszy i tańszy

dqp21xg

Podziel się opinią

Share
dqp21xg
dqp21xg
Więcej tematów