Trwa ładowanie...
holderName

Internet o prędkości 100 Gb/s dla naukowców i badaczy indywidualnych

Przedstawiciele GÉANT, superszybkiej ogólnoeuropejskiej komputerowej sieci badawczo-naukowej, która przyczyniła się do odkrycia bozonu Higgsa, ogłosili dziś, iż dzięki zakrojonej na szeroką skalę modernizacji sieć ta może osiągnąć przepustowość 2 Tb/s (terabitów na sekundę). Od dziś w centralnej części sieci możliwy będzie transfer danych z prędkością osiągającą 500 Gb/s. Oznacza to, że użytkownicy indywidualni z ponad 32 000 uniwersytetów, uczelni wyższych, instytutów badawczych, szkół, bibliotek, muzeów, archiwów narodowych i szpitali mogą przesyłać dane z prędkością nawet 100 Gb/s.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Internet o prędkości 100 Gb/s dla naukowców i badaczy indywidualnych
(Thinkstockphotos)
holderName

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, stwierdziła: - _ Potrzebujemy dużej prędkości i dużej przepustowości, aby utrzymać się w globalnym wyścigu badań naukowych. Dane jako składnik formuły badań naukowych są obecnie niemal równie ważne jak same badania. Modernizacja ta potwierdziła pozycję sieci GÉANT jako lidera w gronie sieci badawczo-naukowych. _

Tak duża prędkość umożliwi usprawnienie współpracy przy kluczowych projektach i sprostanie gwałtownie rosnącemu zapotrzebowaniu na przepustowość łączy. Intensywność generowania i wymiany danych naukowych wzrasta w rekordowym tempie, co odbija się na infrastrukturze ICT, a szczególnie na sieciach naukowo-badawczych. Duże projekty realizowane przy udziale partnerów z całego świata generują ogromne ilości danych, które muszą zostać rozesłane, przeanalizowane, zachowane i udostępnione.

Dzięki obecnej dużej prędkości sieć GÉANT zapewni wydajność niezbędną dla wsparcia wszystkich dyscyplin naukowych, od fizyki cząstek elementarnych i badań dalekiej przestrzeni kosmicznej po badania dotyczące wyzwań społecznych, takich jak starzenie się społeczeństw, diagnostyka chorób oraz zmiany klimatu.

holderName

Celem projektu GÉANT jest zapewnienie dostępności na poziomie 99,99. proc., dzięki szybkiemu wykrywaniu i rozwiązywaniu problemów sieciowych oraz wysokiemu poziomowi zabezpieczeń, pozwalających na wykrywanie i zapobieganie celowym atakom.

Komisja Europejska zapewnia obecnie wsparcie finansowe dla sieci GÉANT w wysokości 41,8 mln EUR.

Zobacz: Kultowy sprzęt z czasów PRL - co się stało z firmami z dawnych lat?

Laptopy w rewelacyjnie niskich cenach! Kliknij i sprawdź oferty!

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów