Internet nas nie ogłupia, on nas rozwściecza

Internet nas nie ogłupia, on nas rozwściecza
18.09.2013 11:00
Internet nas nie ogłupia, on nas rozwściecza
Źródło zdjęć: © Internety

Tak zwana Kultura Internetu podobno zmieniła sposób w jaki wchodzimy między sobą w interakcje, bawimy się i pracujemy. Osiągnęliśmy kolejny poziom ewolucji. Zmienił się również sposób myślenia ludzi. Podobno.

Chińska grupa naukowców z uniwersytetu Beihan postanowiła sprawdzić tę teorię i przekonać się czy internet zmienia cokolwiek w naszym zachowaniu. Wyniki badań okazały się zaskakujące i można je podsumować następująco: jeśli internet zmienia cokolwiek w naszym zachowaniu to to, że denerwujemy się szybciej.

Analizie poddano 7. milionów postów na portalu Weibo - jest to chiński odpowiednik Twittera. Rui Fan, kierujący pracami swojego zespołu, zlecił analizę rozprzestrzeniania się w postach na Weibo takich emocji jak radość, smutek, gniew i obrzydzenie. Wyniki nie pozostawiają złudzeń: "gniewne wpisy" były najczęściej udostępniane dalej przez innych użytkowników Weibo, bądź stawały się katalizatorem do agresywnych wymian postów w chińskiej sieci społecznościowej. Pozostałe emocje miały o wiele mniejszy wpływ na zachowania innych użytkowników.

Oczywiście, wyniki badań opisują tylko chińską część internetu. Może okazać się, że Europejczycy najbardziej podatni są na radosne tweety. Chociaż przyznam szczerze, że czytając komentarze w polskiej części sieci od 1. lat, jestem w 100 proc. pewien, że badania chińskich naukowców z powodzeniem mogą być uznane za uniwersalne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)