Internet LTE w Polsce

Internet LTE w Polsce

Internet LTE w Polsce
Źródło zdjęć: © Shutterstock
13.06.2014 14:18, aktualizacja: 13.06.2014 14:53

Skrót LTE pochodzi od angielskiego wyrażenia "Long Term Evolution". Jest to technologia bazująca na bezprzewodowym pobieraniu danych. Jej zastosowanie umożliwiają maszty należące do telefonii komórkowej, poprzednikiem natomiast były systemy trzeciej generacji (3G). Internet LTE w polskie progi wkroczył w 2010 roku. Pierwsze testy wykonał operator Plus, natomiast pionierem w sprzedaży technologii był Cyfrowy Polsat. Obecnie standard LTE oferowany jest przez wszystkie największe sieci komórkowe w kraju.

Ilu Polaków znajduje się w zasięgu LTE?
Chcąc korzystać z technologii LTE, należy znajdować się w jej zasięgu, który nadal jest ograniczony. Na dzień dzisiejszy obejmuje około 5. proc. Polaków. Specjaliści przewidują jednak utrzymywanie się stałej tendencji wzrostowej. Najprawdopodobniej wraz z końcem roku 2014 dostęp do Internetu LTE będzie miało 66 proc. mieszkańców Polski. Warto podkreślić, że kraj jest jednym z liderów technologii na rynku europejskim. Przykładowo, to właśnie w Polsce, po raz pierwszy w Europie, wprowadzono do użytku pasma 1800 MHz, dzięki czemu transport danych osiągał prędkość 150 Mbps. Przyszłość standardu LTE w dużej mierze zależy od tego, czy polskie władze zdecydują się na udostępnienie pasm radiowych.

Standard LTE w polskiej telefonii komórkowej

Internet LTE jest dostarczany przez czterech największych operatorów w Polsce – Orange, Plus, Play oraz T-Mobile. W zasięgu sieci Plus znajduje się ponad połowa Polaków, zwłaszcza w największych aglomeracjach miejskich kraju. Operator proponuje trzy taryfy: LTE z nielimitowanymi rozmowami i SMS-ami, LTE z minutami wymiennymi na gigabajty oraz LTE bez telefonu. W przypadku pierwszej taryfy, wybierając miesięczny abonament za 84,99 złotych, otrzymuje się 2GB Internetu oraz telefony w promocyjnych cenach, jak chociażby LG G Pro Lite, kosztujący 3 złote. Sieć Play natomiast oferuje autorską ofertę 4G LTE. Za 29,90 złotych miesięcznie klient otrzymuje 2GB Internetu oraz nielimitowane rozmowy w sieci. Jej zasięg dociera do 56 polskich miejscowości. Łącznie w zasięgu LTE Play znajduje się ich 107.

LTE udostępniane przez Orange dociera do 9 milionów Polaków. Korzystanie z niego jest możliwe w 7. miejscowościach. Klienci mogą zdecydować się na dwie oferty: Free Set lub Orange Set. Operator T-Mobile wprowadził Internet LTE do oferty jako ostatni, a swoim zasięgiem obejmuje około 45 proc. Polaków. Sieć deklaruje, że wraz z końcem czerwca 2014 roku, ich Internet będzie docierał do ponad połowy mieszkańców kraju. Wraz z wejściem na rynek usługi T-Mobile udostępniło specjalnie zaprojektowaną grupę taryf Jump, które opierają się na założeniu no-limits. Oznacza to, że użytkownik otrzymuje nielimitowane połączenia, SMS-y oraz MMS-y. Poszczególne taryfy różnią się głównie rozmiarami możliwych do wykorzystania paczek danych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)