Internet Explorer 8 RC1 - co nowego?

Internet Explorer 8 RC1 - co nowego?

Internet Explorer 8 RC1 - co nowego?
27.01.2009 10:30, aktualizacja: 27.01.2009 23:40

Wieczorem 26 stycznia miała miejsce publiczna premiera przeglądarki Internet Explorer 8 RC ( Release Candidate ) 1. Pierwszy "kandydat do wersji finalnej" jest zarazem ostatnim udostępnionym publicznie przed premierą edycji finalnej IE 8. Zobaczmy co nowego czeka nas po usunięciu drugiej bety i instalacji RC1.

Wieczorem 26 stycznia miała miejsce publiczna premiera przeglądarki Internet Explorer 8 RC (Release Candidate) 1. Pierwszy "kandydat do wersji finalnej" jest zarazem ostatnim udostępnionym publicznie przed premierą edycji finalnej IE 8. Zobaczmy co nowego czeka nas po usunięciu drugiej bety i instalacji RC1.

Internet Explorer 8 beta 2 udostępniono w sierpniu ubiegłego roku. Dopiero po pół roku Microsoft zdecydował się upublicznić kolejną wersję programu (w 25 różnych językach, w tym także po polsku), choć testerzy mieli do niej dostęp już od miesiąca. Publiczna wersja jest jednak inną, niż ta, którą otrzymali jakiś czas temu partnerzy Microsoftu. Wydany właśnie build ma numer 8.0.6001.18372 (w wypadku wersji dla Visty), wcześniejszy miał oznaczenie 8.0.6001.18343.

Instalacja

Instalator produktu wygląda identycznie, jak w poprzedniej wersji. Jednak sam proces trwa nieco dłużej, niż w przypadku bety 2. Po ponownym uruchomieniu komputera przywita Cię kreator ustawień. Po skonfigurowaniu programu możemy go po raz pierwszy uruchomić.

Pierwsze wrażenia

Obraz
© Instalator IE8 RC1 jest bliźniaczo podobny do tego, którego znasz z bety 2 (fot. IDG)

Program wygląda praktycznie identycznie, jak druga beta. Opcje są rozmieszczone w identyczny sposób, ale interfejs programu pozostał niezmieniony. Możemy się więc spodziewać, że tak właśnie będzie wyglądać finalny produkt. Strony niestety ładują się nieco dłużej, niż w Firefoksie czy Chromie. Do tego jednak już przywykliśmy. Zobaczmy więc, jak IE8 RC1 radzi sobie w teście Acid3. Pomimo, że wynik jest nieco lepszy ( o kilka punktów ), niż ten uzyskany przez poprzedni build przeglądarki, to do satysfakcji daleko. 19 punktów - to maksimum IE8 RC1.

Co nowego?

Tym razem programiści skupili się na usprawnieniach z zakresu kompatybilności, wydajności i bezpieczeństwa IE8. RC1 posiada pełną funkcjonalność wersji finalnej. Do programu nie trafią już żadne nowe opcje. Kandydat do wersji finalnej ma jedynie pomóc Microsoftowi usprawnić przeglądarkę w takiej postaci, jaką jest obecnie.

Obraz
© Wynik testu ACID3 nie jest zadowalający (fot. IDG)

Podczas testów beta Microsoft zebrał mnóstwo opinii. Wszystkie one zaowocowały wieloma usprawnieniami z zakresu wydajności i stabilności programu (wspomnijmy chociaż o funkcji przywracania zamkniętych kart - teraz działa wyśmienicie). Program działa nieco szybciej, niż IE8 beta 2. Proces ładowania witryny PC World.pl trwał o 22 % krócej, niż w przypadku bety 2.

Dokonano także kilku istotnych zmian w modułach związanych z bezpieczeństwem. Po pierwsze usprawniono działanie trybu In Private. We współpracy ze specjalistami od bezpieczeństwa Microsoft dodał do IE8 RC1 funkcję ochronną Clickjacking. Dzięki niej deweloperzy mogą na stronach umieszczać specjalne znaczniki w kodzie, które pomogą w wykrywaniu potencjalnego zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania.

Nowy IE8 dostępny jest w polskojęzycznej wersji dla systemów Windows XP, Vista, Server 2003 i Server 2008. Użytkownicy Windows 7 beta muszą niestety obejść się smakiem.

Finalna wersja przeglądarki zapowiedziana została na kwiecień br.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)