Inteligentne przejście dla pieszych w Polsce. Zwiększy bezpieczeństwo i pozwoli zaoszczędzić

Inteligentne przejście dla pieszych w Polsce. Zwiększy bezpieczeństwo i pozwoli zaoszczędzić

Inteligentne przejście dla pieszych w Polsce. Zwiększy bezpieczeństwo i pozwoli zaoszczędzić
Źródło zdjęć: © media.energa.pl
Adam Bednarek
08.08.2017 17:37, aktualizacja: 08.08.2017 17:49

Nieoświetlone przejścia dla pieszych to zmora kierowców i ludzi próbujących przejść. Technologia może sprawić, że bezpieczeństwo uczestników ruchu znacznie się zwiększy. A miasto zaoszczędzi. Nowatorskie rozwiązanie wprowadzono w Polsce.

Wszystko to za sprawą inteligentnego przejścia dla pieszych o nazwie “Smart przejście”. Uruchomiła je w Gdańsku spółka Energa Oświetlenie. Nowoczesne rozwiązanie ma sprawić, że na niebezpiecznej ulicy nie będzie tak często dochodziło do wypadków. Jak to działa?

System składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia - czytamy na portalsamorzadowy.pl.

Zarejestrowany obraz trafia do systemu, a następnie analizowany jest przez algorytmy. Te rozpoznają, czy na przejściu jest człowiek. Jeżeli pieszy zbliży się do pasów, “oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni”. Zwiększony będzie także strumień światła padający na pieszego, by jego sylwetka była lepiej widoczna.

Natężenie światła będzie mniejsze, gdy w okolicy nie będzie przechodniów - spółka Energa zapewnia, że dzięki temu uda się zaoszczędzić energię elektryczną. Lampy nie będą palić się bez potrzeby.

A jeżeli do czujników podejdzie pies lub kot? To nic się nie stanie. Algorytmy są na tyle mądre, że rozpoznają sylwetkę człowieka i potrafią odróżnić ją od zwierząt czy samochodów.

Inteligentne lampy stanęły przy przejściu na Trakcie Św. Wojciecha.

- To przejście było bardzo niebezpieczne dla przechodniów - zaznacza Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. - Duży ruch samochodowy na czteropasmowej jezdni oraz brak sygnalizacji świetlnej stanowił w tym miejscu spore ryzyko wypadków - wyjaśnia GZDiZ.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)