Intel wprowadza niedrogie dyski SSD do netbooków

Intel wprowadza niedrogie dyski SSD do netbooków
Źródło zdjęć: © Intel

16.03.2010 11:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intel rozszerzył swoją ofertę dysków SSD o model Intel X25-V Value SATA SSD. Ten 40-gigabajtowy dysk SSD kosztuje 125 dolarów i jest przeznaczony do niedrogich netbooków oraz do komputerów stacjonarnych wyposażonych w dwa napędy. Zapewnia użytkownikom wysoką wydajność oraz niezawodność technologii SSD w przystępnej cenie

Napędy SSD mogą zastępować lub uzupełniać tradycyjne dyski twarde. Nie zawierają ruchomych części ani obracających się talerzy, są więc bardziej niezawodne i wydajne niż dyski twarde. Przyspieszają reakcje systemu, dzięki czemu wzrasta komfort pracy z komputerem. Dzięki przystępnej cenie klienci mogą dodawać stację SSD do swojego komputera stacjonarnego jako dysk "systemowy".

W konfiguracji z dwoma napędami stacja Intel X25-V SSD działa obok istniejącego dysku twardego. Użytkownik instaluje na niej system operacyjny i ulubione aplikacje, aby wykorzystać wysoką wydajność stacji SSD, która działa niemal 4-krotnie szybciej niż dysk twardy 720. obr./min. Dysk twardy pozostaje w komputerze i pełni funkcję pojemnego magazynu danych. W takiej konfiguracji stacja SSD jest nazywana napędem „rozruchowym”, ponieważ skraca czas rozruchu systemu. Stacja SSD przyspiesza też takie operacje, jak rozruch systemu, otwieranie aplikacji i plików oraz wznawianie pracy ze stanu hibernacji.

Obraz
© (fot. Intel)

Dysk Intel X25-V jest wyposażony w 4. GB 34-nanometrowej pamięci NAND flash. Pamięć ta zachowuje dane nawet po wyłączeniu zasilania. Jest używana w smarfonach, osobistych odtwarzaczach muzyki, kartach pamięci oraz stacjach SSD jako szybkie i niezawodne rozwiązanie do przechowywania danych. W porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi stacje SSD cechują się większą wydajnością, energooszczędnością i wytrzymałością.

40-gigabajtowy model Intel X25-V uzupełnia istniejącą linię produktów Intel X25-M Mainstream SATA SSD, do której należą modele o pojemności 8. i 160 GB. Wszystkie stacje SSD firmy Intel są projektowane oraz produkowane z wykorzystaniem pamięci NAND flash dostarczanej przez IM Flash Technologies (IMFT) i zawierają zastrzeżony kontroler oraz oprogramowanie wbudowane, które można aktualizować. Stacja X25-V kosztuje 125 dolarów w partiach po 1000 sztuk i jest obecnie dostępna w globalnej dystrybucji.

Ponadto stacja X25-V obsługuje funkcję Trim systemu Microsoft Windows 7 za pośrednictwem oprogramowania Intel SSD Optimizer. Oferuje też Intel SSD Toolbox, zbiór programów narzędziowych opracowanych przez firmę Intel, które pomagają zarządzać stacjami Intel SSD i utrzymać ich pierwotną wydajność. Użytkownicy systemów Windows XP i Vista mogą również skorzystać z tych ulepszeń, pobierając je pod adresem www.intel.com/go/ssdtoolbox.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)