Intel szykuje się do największego przejęcia w swojej historii

Intel szykuje się do największego przejęcia w swojej historii31.03.2015 09:01
Intel szykuje się do największego przejęcia w swojej historii
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

Redakcja Wall Street Journal, powołując się na anonimowe źródła, twierdzi, że Intel jest w trakcie rozmów na temat przejęcia firmy Altera. Firmy, za którą producent procesorów będzie musiał zapłacić ok. 13 miliardów dolarów. Czemu tak dużo?

Altera to jeden z dwóch największych producentów układów FPGA, czyli bezpośrednio programowalnych macierzy bramek wykorzystywanych w sieciach telekomunikacyjnych, motoryzacji, na liniach produkcyjnych, itp. Altera współpracuje z Intelem już od 2013 roku - to wtedy podpisano umowę, na mocy której Intel udostępnił Alterze know-how w postaci dokumentacji swoich bardzo zaawansowanych procesów produkcyjnych.

Perspektywa przejęcia Altery przez Intela podoba się na razie wszystkim: ceny akcji obu spółek podrożały (Intel o 6 proc., Altera o 28 proc.), analitycy wskazują, że Altera nie ma swoich własnych fabryk, więc dzięki wykorzystaniu infrastruktury Intela koszt produkcji układów FPGA mógłby zostać dodatkowo zmniejszony. Do tego Intel nawet jeśli musiałby zapłacić gigantyczną kwotę w wysokości 13 miliardów dolarów, zyskałby bardzo szybko rozwijającą się spółkę. W zeszłym roku Altera zanotowała 12-procentowy wzrost przychodów (1,93 mld dolarów), co świetnie pokazuje jak szybko rozwija się rynek FPGA. Za sprawą nowych technologii oczywiście.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Wyciekły zrzuty ekranowe Windows 10 dla telefonów

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)